Zájezd 2014

Zájezd chrudimského spolku kaktusářů na Frýdecko-Místecko 21. - 22. 6. 2014

 

V sobotu 21. 6. 2014 jsme se v 6 hodin ráno sešli, tak jako každý rok, u restaurantu Neuperský Dvůr a po krátkém čekání na poslední opozdilce vyrazili na každoroční zájezd našeho spolku. 

...tentokrát jsme měli namířeno na Frýdecko-Místecko a první zastávka na naší trase byla u Honzy Provaze v malé vesničce Dědkovice u Prostějova. Honza nás přivítal a uvedl na svoji rozlehlou zahradu u rodiného domu a po krátkém představení sbírky začal nosit piva a destiláty. Hlavně jeho vyhlášená kořalka podobná Becherovce, kterou od té doby nazýváme Provazovice byla opravdu zajímavým zážitkem. Myslím, že i náš abstinent sokolík (Pavel Sokol) to odnesl jedním panáčkem. Ve sbírce převažuje Mexiko, ale najde se i J.Cheap Knockoff Watches UK Amerika. Honza jezdí i za kaktusy do jejich domoviny, takže tomu odpovídá i množství pěkných výsevů. Krom skleníčku má na zahradě i jednoduchá pařeniště a jeho fosuláčky v těchto zařízeních jsou pastva pro oči.

Po odjezdu z Dědkovic jsme zamířili k panu Barčákovi do Třince.  Sbírku má umístěnou v malém skleníčku a je zrovna ve fázi přerodu kaktusáře na sukulentáře. Zaujali mě hlavně pěkné lofofóry a spousty krásných litopsů.

Další sbírka v Třinci byla u pana Pavloska. Kaktusy na stolech za barákem a v menším skleníčku. Pěkná sbírka a dost rostlin na prodej.

Poslední sobotní sbírkou byl Jarda Chvastek ve Frýdku-Místku. Tuto sbírku asi není potřeba blíže představovat. Velký nový skleník plný nádherných kytek. Moc pěkná gymna, hybridní astrofyta a rostlinky k nákupu byly taky. Na doporučení Jardy  jsme měli ubytování zařízeno v rekreačním objektu "Budoucnost", kde Frýdecký spolek každý rok pořádá velkou akci Kaktusy v Pobeskydí. Dali jsme si dobrou večeři a pak asi do půlnoci rozebírali zážitky u piva a vína ...

V neděli jsme měli budíček v 8 hodin. Někomu se vstávalo hůře, někomu lépe jak už to bývá ... První nedělní sbírkou byl pan Halfar ve Frýdku-Místku. Velký skleník plný skvostů z rodu ariocarpus a jiných, ale především ucelená kolekce diskáčů - podle názorů zasvěcených - světové ůrovně. Obrovské placaté rostliny zabírají podstatnou část sbírky a k tomu venku ještě stoly se spoustou dalších exkluzivních kaktusů. Nádherné fosuláče. Jedna z nejkrásnějších sbírek.

Od pana Halfara jsme přijeli k panu Žídkovi do Staříče. Jde o krásnou sukulentní sbírku, kde to vypadalo jako v džungli a kde se našlo i pár kaktusů. Venku byl pěkný záhon s opunciemi a kouzelný rybníček s lekníny. Pan Žídek nám pěkně popovídal, ale čas nás tlačil tak jsme vyrazili k další sbírce.

Pan Šíma už byl po cestě zpět a to v Olomouci. Moc pěkný skleníček, stolová pařeniště a spousty rostlin k nákupu.Dostali jsme i vydatné občerstvení v podobě piv a slivovičky a celkově to byla moc příjemná návštěva.

Další olomoucká sbírka a na našem zájezdu sbírka závěrečná byl olomoucký předseda Michal Rec. Nádherný nový skleník s perfektním středovým záhonem zasazený v precizně upravené zahradě. U skleníku trucovna a příjemný hostitel. Poslední sbírka opět stála za podívanou. Cesta domů probíhala v poklidu a kolem 18 hodin jsme dorazili do naší Chrudimi.


sepsal: Vojta Hamáček

 

Kontakt
 
  CHRUDIMSKÝ KAKTUSÁŘ:
  Lída a Pavel Pavlíčkovi
  Gorkého 886
  537 01 Chrudim
 
  www.cact.cz
  chrudimsky.kaktusar@seznam.cz
  605301683
 
 
  čísla účtů dle faktury :
  210 928 4149 / 2700
  240 213 2611 / 2010                  
 

 OTEVŘENO od 1.5. a potom každou  SOBOTU od května do konce září od 9 do 16 hodin, poslední sobotu v září se koná tradiční burza kaktusů. 

 

Rychlá zpráva

V případě zájmu o naše služby nás neváhejte kontaktovat!

 

Překlady
 

       

Mohlo by vás zajímat