Mexiko 2019 – tak trochu jiná cesta

Přátelé, zvu Vás na tak trochu jinou cestu po Mexiku. 20.10. – 15.11. A proč jsem se rozhodl, že naplánuji „trochu jinou cestu“? To bylo tak. Už asi před rokem jsme s kluky z Ustí nad Labem začali mluvit o podzimu 2019. Co bychom chtěli vidět? Tak jasně že kvetoucí ariáky. To je na podzimní cestě jasná volba.


Ariocarpus lloydii, Parras (foto Karel Pavlíček)

A co k tomu? Já jsem chtěl vidět Barranca del Cobre v Chiuhahua. Také se mu říká měděný kaňon. Je to spleť sedmi kaňonů na ploše 60 000 km čtverečních a žijí tam domorodí Tarahumárové. Slavný Grand kaňon v Arizoně je čtyřikrát menší rozlohou a o polovinu méně hluboký. Jezdí tam vláček a jistě to bude exkluzivní výlet.

Jirka Pospíšil chce vidět Turbinicarpus nicolae.

C:\Users\lenovo\Downloads\P1010388.JPG
Turbinicarpus nikolae, SLP (foto Vladimír Nešuta)

Pár kilometrů dále je kaňon de Tamul. Ten se nám moc zalíbil. Řeka se tam vměstná mezi skály. A se zkušeným instruktorem chceme tento úsek sjet na raftu. No autem hledá kaktusy kde kdo. Na oslu už A.V. Frič. Kaktusáře na motorkách už jsem taky viděl. Lodí za kaktusy jsem se plavil několikrát. Na kole Rudy Krajča. Ale na raftu? To tu ještě nebylo. A na závěr Rappel. To je slanění vodopádem. Jsou tu ale různé úrovně adrenalinu. Někteří účastníci místo rappelu zvolili raději prohlídku jeskyní. Každý na co si troufá.


Huasteca Potosina, zdroj: https://milaviainter.com


Tamul, zdroj: https://www.mexicodestinos.com


Tamul, zdroj: https://milaviainter.com

Krásné video z dronu můžete shlédnout na tomto videu:

Dalších pár přání bylo kaktusových a tak máme v plánu:


Mammillaria luethyi, Coahuila (foto Karel Pavlíček)


Aztekium valdezi
, Nuevo León (foto Karel Pavlíček)


Gymnocactus subterraneus
, Nuevo Leon (foto Karel Pavlíček)


Encephalocarpus strobiliformis
, Nuevo Leon (foto Karel Pavlíček)

V Tamaulipasu se podíváme na obregónie v tisících exemplářích. Rostou tam spolu s Astrophytum myriostigma a Ariocarpus trigonus v. elongatus (mimo jiné).


Obregonia denegrii, Compuertas, Tamaulipas (foto Karel Pavlíček)

Jarda Kutiš přišel s nápadem zajet si k moři na odpočinkový den. Zvážili jsme pro i proti, proběhlo hlasování a k moři se pojede. Z Tamaulipasu už to je jen kousek.


Mexické moře (foto Karel Pavlíček)

Okolo městečka Tula chceme vidět Ariocarpus kotschoubeyanus v. albiflorus (mohl by kvést, Ariocarpus agavoides (mohl by kvést). A nad Tulou Gymnocactus ysabelae.


Ariocarpus kotschoubeyanus v. albiflorus, Tula (foto Karel Pavlíček)


Ariocarpus agavoides, Tula (foto Karel Pavlíček)


Gymnocactus ysabelae (foto Karel Pavlíček)

Prvního listopadu bude u nás pravděpodobně dušičkové počasí. V Mexiku je ale tento čas ve znamení bujarých oslav. Smrťáci všech podob se procházejí po ulicích. Všude smích a také mnoho vůní. Na tento den se ubytujeme ve městě a oslavy si vychutnáme i my.


Día de muertos (foto Karel Pavlíček)

Real de Catorce, je starobylé městečko. Těžilo se tam stříbro a dá se do něho vjet jen tunelem z dob největší slávy tohoto města, dlouhým asi 2-3km.


Real de Catorce je za kopcem (foto Karel Pavlíček)

Jako při většině cest vytipuji na gůglu několik míst, které ještě nejsou známé a mohly by se známými stát výskytem zajímavých kaktusů.


Echinofossulocactus aff. polyacanthus, tento krásný fosuláček jsme našli při jednom průzkumu nedaleko Fresnillo, Zacactacas (foto Karel Pavlíček)

Radek Hutta si přeje vidět Cephalocereus senilis. To se náramně hodí na konec expedice. Senilisy totiž rostou na stráních nad Barranca de Tolantongo. To je místo které navštěvuji pravidelně. Jeskyně s vodou téměř horkou a plnou „zdravých“ prvků, to vydá za léčebný pobyt v lázních. Šrámy od akácií se pěkně vyhojí, záda i nohy přestanou bolet.


Koupání v teplých pramenech Grutas de Tolantongo (foto Karel Pavlíček)

Vedle stanů teče řeka s vodou jen o málo chladnější. Říká se, že nejkrásnější pohled na svět, je ze sedla koně. Nemůžu potvrdit, jezdil jsem jen na oslu. Ale pohled vleže, v teplé řece Tolantongo, na cefalocereusy senilis, ten se nikdy neomrzí.


Cephalocereus senilis, Barranca de Tolantongo (foto Karel Pavlíček)

No a na úplný závěr cesty většinou navštívíme kousek od hlavního města pyramidy Teotihuacan. Tentokrát ale někdo přišel s nápadem prohlédnout si pyramidy z výšky.


A tak na závěr přelet horkovzdušným balónem nad pyramidamy Teotihuacan

Je toho opravdu hodně a tak si cestu protáhneme na 27 dní.

Expedice Vás vyjde na 55 000 plus let balonem, sjezd na raftech, lístek na vláček do Barranca de Cobre. Ještě neznám přesnou cenu.

V ceně je:

  • Letenka

  • Auto VW transporter pro 9 lidí (pojede v něm pro Vaše pohodlí max. 7 lidí)

  • Veškeré poplatky s přepravou spojené (benzín, dálniční poplatky, opravy, pokuty atd.)

  • Devět nocí v hotelu, hostelu (ostatní noci ve vlastním stanu v přírodě)

  • Třikrát speciální masíčko na ohni připravené

  • Vstup do Barranca Tolantongo

  • Ukážu Vám to nejlepší, co se v naší trase vidět dá

  • Pomoc s jazykovou bariérou

  • Nezapomenutelné zážitky

Jakékoli dotazy rád zodpovím na tel. 603 479 679 nebo na karelpavlicek(zavináč)seznam.cz

Těším se na netradiční cestu.

Karel Pavlíček

zpět

Text: Karel Pavlíček, Rabštejn
 KarelPavlicek(zav)seznam(t)cz 

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630