Sukulentní Vánoce

Lesy v našem okolí devastuje kůrovec. Na mnoha místech, kde jsme ještě na konci prázdnin dloubali krásné hříbky, jsou dnes jen děsivé pustiny. Je to depresivní pohled. A to jsme si bláhově mysleli, že nás na Vysočině se tohle vůbec netýká. Ani vánoční stromky prý letos nebudou, co bývaly, píší v novinách, jakoby se už dávno nedovážely kdoví odkud. Jestli to takhle půjde dál, budeme si my zelináři muset vystačit se stromečky vlastní provenience. Tady je pár tipů.

Částečně tvarovaná Oscularia deltoides

Obr. č. 1 – Částečně tvarovaná Oscularia deltoides

Tlamičkovník rodu Faucaria s poupaty

Obr. č. 2 – Tlamičkovník rodu Faucaria s poupaty

Corpuscularia taylorii alias Delosperma lehmanii

Obr. č. 3 – Corpuscularia taylorii
alias Delosperma lehmanii

Začneme kosmatcovitými (Aizoaceae), které se zdánlivě k tvarování vůbec nehodí. Stačí jim ale trochu pomoci a jde to. Oscularia deltoides je toho příkladem. Vztyčit převislou kytku je vcelku snadné, stačí jen s citem odlehčit její koruně. Totéž platí i pro rostliny rodu Faucaria. Ty navíc mají tlusté kořeny, jejichž povysazením „tlamičkovník“ získá pevný kmen. Jejich poupata připomínají vánoční svíčky. Občas se poštěstí, že nějaký opozdilec kvete ještě v předvánočním čase. Corpuscularia taylorii alias Delosperma lehmanii má taky ztloustlé podzemí a koruny dělá jedna báseň. Její listy vydrží s nepatrnými šrámy i docela silné krupobití, o čemž jsme se mohli v červnu znovu přesvědčit.

Crassula ovata 'Tricolor' v aprílových barvách

Obr. č. 4 – Crassula ovata 'Tricolor' v aprílových barvách

Senecio barbertonicus, obchodníky prodávané jako 'Himalaya'

Obr. č. 5 – Senecio barbertonicus,
obchodníky prodávané jako 'Himalaya'

Senecio barbertonicus - vánoční květenství

Obr. č. 6 – A jeho vánoční květenství

Některé stromečky působí veselým dojmem i o vánocích, protože během české zimy neztrácejí svoje výrazné zbarvení. Příkladem budiž Crassula ovata 'Tricolor', na rozdíl od známější 'Hummel's Sunset' na konci zimy ještě barevnější než na jejím začátku. Senecio barbertonicus je rostlinou dosti známou, velkopěstírny ji chrlí pod obchodním názvem 'Himalaya'. K tvarování je to kytka jako stvořená, a když se na nás usměje štěstí, pak o vánocích její vrcholky ozdobí drobná květenství v barvě brazilské kanárkové.

Adventní květy Trichodiadema stellatum

Obr. č. 7 – Adventní květy Trichodiadema stellatum

Trichodiadema densum o vánocích své jarní barevné představení teprve chystá

Obr. č. 8 – Trichodiadema densum o vánocích své jarní
barevné představení teprve chystá

Kvetoucí Marlothistella uniondalensis k našim vánocům neodmyslitelně patří

Obr. č. 9 – Kvetoucí Marlothistella uniondalensis
k našim vánocům neodmyslitelně patří

Trichodiadema stellatum rozkvétá v předvánočním čase a je na ni v tomto ohledu naprostý spoleh. S povysazenými kořeny se pořád ještě vejde do misky o průměru 12 cm, a to si u nás už kroutí třicátý rok! Její příbuzná Trichodiadema densum sice kvete až zjara, ale právě v době vánočních svátků se rozhoduje, zda bude těch květů více či méně. Jejich zárodky připomínají malé semenáčky kaktusů a v koruně jsou takřka neviditelné. Zato Marlothistella uniondalensis je vánoční sázkou na jistotu. Kvete u nás během svátků klidu a pohody rok co rok, a někdy to protáhne až do nového roku. Na rozdíl od většiny jiných kosmatců nedělá drahoty a květy otevírá naplno, i když venku se čerti žení.

Rozkvetlá tlustice Crassula ovata je také vánoční jistotou

Obr. č. 10 – Rozkvetlá tlustice Crassula ovata
je také vánoční jistotou

Stejně spolehlivá je i klasická tlustice, jen na ty její vánoční květy si člověk musí nějaký ten rok počkat. Když naše stará Crassula ovata začne nasazovat poupata, víme, že vánoce se nezadržitelně blíží.

Přejeme jejich příjemné a klidné prožití i všem lidem od kaktusů a sukulentů, a jejich rostlinám z dalekých krajin krátkou a mírnou zimu, kterou tady s námi musejí nějak přetrpět. Iva + Jirka Jandovi z Pávova

Postřehy z Tenerife
část
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 1011, 12, 13, 14,
15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 

Málem zapomenuté sukulenty
část
 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 2324252627282930313233343536

O našem pěstování litopsů (10/2018)
Blahopřání k jubileu (11/2018)

zpět

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
www.sukulenty.estranky.cz 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630