Steven a Linda v důchodu

Často jsme se s firmou Mesa Garden setkávali na těchto stránkách. Vždy jsem se skláněl před svým velkým přítelem Stevenem Brackem, který mne provázel s mými prvními krůčky po kaktusových krajích v USA a Mexiku. Který pro mne, a následně i pro další naše kaktusáře otevřel ty nejkrásnější lokality vzácných ariokarpusů a dalších mexických raritek.

Steven Brack a Pavel Pavlíček v roce 2015, Mesa Garden, Belen, New Mexico

Steven Brack a Pavel Pavlíček v roce 2015, Mesa Garden, Belen, New Mexico

Až později jsem si uvědomil, že celou mexickou cestu plánoval tak, aby nám dvěma Čechům, na jaře 1990, ukázal to nejkrásnější. Nyní udělal to, na co i já začínám vážně přemýšlet, odešel na odpočinek.

Steven Brack (Mesa Garden, červen 2001)

Steven Brack (Mesa Garden, červen 2001)

Steven vybudoval v Novém Mexiku světoznámou firmu. Nevím přesně, kdy vydal první katalog, snad to bylo o trochu dříve, než začala firma Chrudimský kaktusář. Velmi intenzivně jsme spolupracovali. Jsem mu moc vděčný, že nám napsal tohle hezké psaní:

Den, kdy jsem prodal naší kaktusovou farmu, Linda a já jsme z Belenu odjeli do „západu slunce“, byl to velmi obtížný den. Bylo těžké opustit dům, který jsme postavili, skleníky a zaměstnance, s nimiž jsme po celá desetiletí pracovali. V ten den jsem se ocitl v novém domově, náhle zcela bez svých nádherných rostlin. Po pravdě, byli jsme už tak dlouhou dobu, zcela vyčerpáni touto prací, nemyslel jsem si, že bych měl mít i v důchodu svou sbírku. Ale už po několika týdnech jsem cítil, že musím mít nějaké rostliny, hlavně pro své vlastní duševní zdraví. Uvědomil jsem si také, že i nadále musím pomáhat novomexickému klubu „NM Cactus“ s akcemi a výstavou pro veřejnost. Takže teď mám asi 100 rostlin na stole venku v mé zahradě, a asi 200 rostlin v malé kaktusové zahradě zasazené v záhonu. Většina mé práce v terénu je v Jihoafrické republice, tady hledám malé miniaturky. Tam je tolik divočiny, které můžete zkoumat navěky, a stále nacházíte něco nového a krásného.

Napište mi něco o kaktusové události, která se koná na konci září. Je tu malá šance, že mohu přijít. Mamince Lindy je 96 a je velmi křehká, v těchto chvílích ji musíme být nablízku. Takže moje plány se mohou kdykoli změnit.Omlouvám se, že jsem nebyl schopen odpovědět dříve, 16. srpna jsem s přáteli byl dva týdny v Chile, abych se podíval na Copiapoa. Byla to velmi zábavná a zajímavá cesta. Vloni jsme byli v Rakousku, rádi si tam vychutnáváme místní jídlo a zejména víno. Navštívili jsme rodinu a sbírku Gerharda Haslingera, a opravdu jsme se zamilovali do jídla a vína této oblasti. Nyní musíme vyzkoušet i českou kuchyni a víno. V posledním měsíci jsme tu měli vydatné deště, příroda v NM je teď zelená a hezká. Není tu horko. Také minulou noc jsme měli velký déšť, asi 40 mm. Zde je fotka jedné z mých rostlin, Echinomastus laui ve venkovní zahradě. Je tu 2 roky a zimní období snáší bez problémů.

Echinomastus laui

Echinomastus laui

Všechno nejlepší, Steven

P.S. Stevena jsme vyzpovídali a hodně zajímavý rozhovor, z doby před 16 lety, s ním najdete v novinách: Na návštěvě u Bracků, část 1, část 2.

 zpět
Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630