Duben 2018 ve sbírce u Pavlíčků

Najednou, jako když utne – přeskočila nám zima do léta. Přívaly pylu způsobily, že Pavlíčková pro brutální alergii nevidí, necítí a skoro nedejchá. Ale kaktusy reagovaly dobře – poupata prorážejí epidermis a přibývají jak divá. Však se podívejte na tento Echinocereus coccineus SB 406, už je tu představován po několikáté. Přidám ale o této skvostné kytce několik podrobností. Je absolutně mrazuvzdorná, na jižním svážku, v zahrádce od naší firmy přes ulici, žije a vzkvétá kolem 10 let. Bez jakéhokoliv krytí, v mokru či v mrazu.

Echinocereus coccineus SB 406

Echinocereus coccineus SB 406

V přírodě roste v Texasu, v okrese Kimble Co., rovnoběžkou někde na úrovni jihu Itálie. Tedy hodně jižně, že tam by člověk žádné velké mrazy neočekával. Roste mnohem lépe, než stejné rostliny v květináči. Na květ nasadily mnohem dříve, rychleji a více, než rostliny ve sbírce. Kvete dost nerovnoměrně – všimněte si, že zatímco květy jsou už krásně vyvinuté, další poupata jsou ve stadiu, kdy teprve sotva prorážejí epidermis. Letos se mi podařilo tyhle rostliny dost namnožit, zastavte se během roku u Pavlíčků.

Astrophytum caput-medusae

Astrophytum caput-medusae

Překrásně mi vykvetla digitka, neboli Astrophytum caput-medusae, naroubovaná na silném jusbertu. Na jedné z tuberkulí se vytvořila odnož, která splývá dolů, takže květy vytvořily jakousi záplavu. Přitom je to první rostlina vypěstovaná v Česku, za jediné semeno jsem tenkrát utratil 21 USD. Tehdy mi ji narouboval šikovný Qvido Kuchařík.

Pro tuto rubriku jsem měl připraveno mnoho obrázků, ale zmizely mi někde v digitálním nebi. Takže obrázek poslední – Turbinicarpus pseudomacrochele PP 213. Ta semínka jsem našel u Cardonal v Hidalgu, na nezapomenutelné cestě s Jaroušem Šnicerem. Tehdy to ještě nikdo nesledoval. Hodně jsem se od kluka naučil, mnohem víc jsem toho ale zapomněl – proč to nepřiznat. To sebou přináší věk, na to vemte novičok.

Turbinicarpus pseudomacrochele PP 213

Turbinicarpus pseudomacrochele PP 213

Nedávno jsem v Respektu četl burcující zprávu:
21 milionů tun – takové množství orné půdy zmizí za rok zásluhou nevhodného hospodaření a následné větrné a vodní eroze v ČR. Erozí je v Česku ohroženo 57 % orné půdy, z toho třetina extrémně. Toto zjištění Ministerstva Ž. P. je součástí čerstvě vydané rozsáhlé zprávy OSN o ohrožení biodiverzity na Zemi. Zdroj: MŽP ČR.

A tak mne napadlo, k jakým šílenostem u nás (a asi nejen u nás) dochází, s vědomím nejen politiků (ti ovšem rozumějí prdu), ale i studovaným úředníkům MŽP, a samozřejmě i úředníkům Inspekce Ž. P. Co asi tihle lidé dělají pro to, aby situace nebyla takhle vražedná? Asi nic, není čas ani síly. Co kdyby omezili svou bdělost, a do republiky by jim vniklo nějaké semínko kaktusu od mexické škarpy? Viz např. článek v našich novinách Semínka pana doktora.

Inu, mějte se všichni hezky, jistě pilně stíníte, sluníčko pálí jako ďas,
A za měsíc si foteček připravím víc. – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630