Kampak se nám asi schoval, SCHWARZII?

Ferocactus schwarzii byl popsán před více než šedesáti lety panem Lindsayem. Lidé ale v posledním století proměňují přírodu k obrazu svému mnohem rychleji, než kdy dříve. A tak se stalo, že původní lokalita Rancho del Padre na řece Sinaloa, byla zatopena novou přehradou. Nebo možná jen přístup autem k ní, nevím. Faktem je, že F. schwarzii neviděl v posledních desetiletích nikdo z kaktusářů. Tedy alespoň o nikom takovém nevím.

Ferocactus schwarzii

Ferocactus schwarzii

Vezměme takový F. glaucescens, nebo F. latispinus, zadají si krásou s Ferocactus schwarzii? Jistě ne. Ale pro svoji notorickou známost, dostupnost a obrovský areál výskytu, se stávají jaksi… obyčejnými. Naproti tomu Ferocactus schwarzii, alespoň pro mě, se stává předmětem dlouhých zamyšlení, úvah, a je obestřený jakousi… až mystickou rouškou tajemství.

Zadáte li na Google Ferocactus schwarzii, zjistíte, že toho moc nezjistíte. Obrázky jsou jen a pouze z kulturních zdrojů. Žebra téměř hladká i příčně zbrázděná. Nenašel jsem ani jednu fotku z přírody. Ve sbírkách je F. schwarzii mnoho, ale všechny bez polního čísla. V katalozích jsem objevil Ferocactus schwarzii Lau 620. Alfred Bernhard Lau už nám ale o svém nálezu nepoví. Zemřel před deseti lety v Mexickém městečku Fortín de las Flores, kde prožil polovinu svého plodného života. Také náš velikán Jan Říha, prý Ferocactus schwarzii kdysi viděl. To ale bylo před zatopením oblasti, v okolí Rancho del Padres. Roste od 30 do 200 metrů nadmořské výšky, spolu s Mammillaria marksiana a Echinocereus subinermis. Nejbližší příbuzný je asi Fer. reppenhagenii.

A na cact.cz jsem se dočetl:
Ferocactus schwarzii byl objeven roku 1955 G. Lindsayem. Typová lokalita je udávána v okolí El Rancho del Padre na řece Sinaloa, ve stejnojmenném státě. Později byl prý nalezen i v jiných bočních kaňonech. Roste v puklinách příkrých vápencových skal, vždy na plném slunci.

Krajina v okolí Imala.

Krajina v okolí Imala

V roce 2014 jsme vytipovali oblast východně od města Culiacan, mezi Imala a Tachinolpa. Myslím, že jsme tehdy obětovali jeden a půl dne. Bohužel bez odměny. Od Tachinolpa byla cesta korytem řeky pro naše auto nedostupná. A z jihu od Imala jsme se dostali do úseku, kde nám zvýšená hladina vzala sto nebo dvě stě metrů cesty.

Zatopená cesta severně od Imala.

Zatopená cesta severně od Imala

Letos na podzim se do těchto míst chci podívat znovu. Tentokrát asi spíše zkusím vygoogloval místa severně od Culiacan. Tam někde by mělo být zmíněné Rancho del Padre. (Tátův ranč.)

Ferocactus schwarzii. Kulturní rostlina po příteli Infeldovi.

Ferocactus schwarzii - kulturní rostlina po příteli Infeldovi.

A proč vlastně toto píšu? To kdyby náhodou někdo z čtenářů věděl víc. Budu rád za sebemenší informaci. Děkuji.
 

zpět

Text a foto
Karel Pavlíček
karelpavlicek(zav)seznam.cz
tel.: 603 479 679

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630