Mexikem nejen za rodem Thelocactus
Jarní cesta 2015 - Díl 1.

 

Den nultý, 10.2. 2015
Česká republika - Mexiko


Autor:
Maria Lukešová

Účastníci zájezdu:
Karel Pavlíček (Karel) – náčelník a první řidič
Karel Beneš (Ben) – navigátor a druhý řidič
Václav Chadraba (Vašek) – správce spotřeby piva a správce basury-basurista
Jan Provaz (Honza) – zdatný správce bagáže v kufru auta, kuchař - polívkář
Čeněk Kodejška (Čenda) – správce vodního hospodářství
Vlastimil Lukeš (Vlasťa) – údržba cooleru, spolutvůrce itineráře
Maria Lukešová (Marie) – správce cooleru a geocachingu

Cesta Mexiko - Jaro 2015 začala pro naše účastníky z různých částí Čech a Moravy přesunem na letiště do Vídně. Sešli jsme se v Brně (zatím bez Karla, který odletěl do Mexika už o den dříve půjčit auto) v autobuse Student Agency kolem půl druhé odpoledne.

Do Vídně na letiště Swechat jsme dorazili v pořádku podle jízdního řádu. Do odletu zbývaly asi 3 hodiny, pro jistotu jsme si dali rezervu na cestu po naší slavné dálnici D1. Trochu jsme se jako vždy potrápili u odbavovacích kiosků, které se stále chovají k cestujícím dosti podivně a přesunuli se do prostor samoobslužné restaurace v odletové hale. Při nákupu piva se Vlasťa pokusil nedopatřením zaplatit již modrou mexickou dvacetipesovkou, čímž ovšem docela překvapil slečnu v pokladně. Odlet do Madridu byl asi o dvacet minut zpožděný, ale dorazili jsme tam včas, takže přestup na airbus přes Atlantik byl nakonec v pohodě.

Část naší výpravy na letišti ve Vídni

Druhý den v 7 h ráno na nás na letišti v Mexico City již čekal Karel s přistaveným VW Transportérem, a tak se naše výprava, ač nevyspalá a po cestě utahaná, bleskově naložila a hned vyrazila v ranní špičce směrem na Querétaro.
 

Den první, 11.2. 2015
Cesta z městaAutor:
Karel Pavlíček

Včera jsem bez problemů převzal VW-transporter a ráno vyzvedávám skupinu na letišti. Všichni jsme dorazili v pořádku, jen já jsem při kontrole na letišti v DF přišel o sedm pěkných klobás. Ale nějaké ztráty jsou vždy a pokud nejsou příliš citelné, přemění je čas na koření, které dodá příběhům na té správné barevnosti.

Mexico, letiště.

Všichni se těšíme na první kaktusy a tak se začínáme prodírat nekonečným Mexico City na sever. Asi po dvou hodinách najedeme na výpadovku směr Queretaro a náš WV-transporter úlevně vyráží do klidnějších končin. Projeli jsme státy México, Queretaro až do Guanajuato. Tam stavíme u Mineral de Pozos. Na první zastávku velmi bohatá lokalita. Především Mammillaria herrerae var. albiflora. Maličké rostlinky v dosti hojném počtu. Také Ferocactus histrix, Ferocactus latispinus, Glandulicactus mathssonii, Coryphantha erecta a C. radians, Echinocactus horizonthalonius, Opuntia tunicata a jistě jsem nevyjmenoval všechny. Hezký začátek.

Mammillaria herreae var. albiflora (Foto Karel Pavlíček)

Coryphantha erecta (Foto Karel Pavlíček)

Ferocactus histrix (Foto Karel Pavlíček)

Glandulicactus mathssonii (Foto Karel Pavlíček)

Echinocactus horizonthalonius (Foto Karel Pavlíček)

O pár kilometrů severněji stavíme u El Verjel. Místo mi ukázal pan Štěpančík. Tam pozorujeme hlavně dva fosuláčky - pentacanthus grandis a phyllacanthus.

Echinofossulocactus pentacanthus grandis (Foto Karel Pavlíček)

Echinofossulocactus pentacanthus grandisus

Echinofossulocatus phyllacanthus (Foto Karel Pavlíček)

Echinofossulocatus phyllacanthus (Foto Karel Pavlíček)

Povšimněte si zajímavého habitu semenáče tohoto fosuláčku. Na první pohled vypadá jako malá mamilárie.

Všichni jsme ještě z letadla a časového posunu unavení a tak hledáme místo na přespání v odlehlejších končinách. Dnes sice nebudeme rozdělávat oheň, je tu spousta suché vysoké trávy, ale snad si ještě kempů s večerním ohněm užijeme.

Den druhý, 12.2. 2015
Andersonky


Autor:
Karel Beneš - Ben

Probouzíme do docela „chladného“ rána – pouhých 10°C, ovšem to jsme ještě netušili, jaké taky může být počasí v Mexiku brzy z jara. Od hranic Guanajuato – San Luis Potosí míříme na Villa García (Zacatecas), v blízkosti které chceme shlédnout, a někteří z nás již poněkolikáté, skálu bohatě porostlou Mammillaria perezdelarosae ssp. andersoniana F. et. B. Maurice 2001, pod kopci a částečně i na nich doprovázenou Mammillaria jaliscana, Stenocactus zacatecasensis, Ferocactus histrix, Coryphanta clavata var. stipitata, Echinocereus pectinatus a.j. (Mammillaria sp. – zelená, Coryphanta compacta?).

 

Mammillaria perezdelarosae var. andersoniana

Mammillaria perezdelarosae var. andersoniana

Coryphantha clavata var. stipitata

Echinofossulocacatus zacatecasensis (Foto Karel Pavlíček)

Mám možnost srovnání lokality po sedmi letech, a nemohu se ubránit dojmu, že se počty živých rostlin za tu dobu povážlivě snížily. Zato „mumií“ se zde nalézá daleko více – pravděpodobně vlivem změny klimatu, neboť tu před nedávnem údajně byly spatřeny rostliny zamrzlé do ledu.

Odpoledne se teplota šplhá až k 21°C, ale schyluje se k přeháňce. Po nástupu do vozidla dokonce registrujeme pár spadlých kapek a dokonce musíme spustit stěrač, abychom setřeli blátíčko na předním okně. Cestou směrem na Calvillo se ještě zastavujeme shlédnout krásně nazdobený hřbitov ve Villa Juarez.

Pantalon de Villa Juares.

Pokračujeme dále a vtípky typu „leje tak, že jsme museli již dvakrát setřít okno“ se mění na trauma. Obloha je celá černá, z dálky se ozývá hřmění a blesky lemují horizont krajiny ve více směrech. V marné snaze přečkat chvilkovou náladu počasí bereme tacos v příjemné hospůdce v Calvillo, ovšem počasí se nelepší. Bouře doprovázená lijákem sílí a nic nenaznačuje změnu k lepšímu. Rezignujeme na nocování v přírodě dle původních plánů a bereme zavděk hotýlkem Gloria. Ani předpovědi počasí na noc a zítřejší den nejsou příliš optimistické, 90% šance na déšť a teploty podprůměrné. Jak asi teď vypadají lagunky s Andersonkami?

Den třetí, 13.2. 2015
Del Laurel a bombycíny


Autor:
Čenda Kodejška

Je pátek třináctého a já vyfasoval službu vést tento den deník naší výpravy. Takže jak jsem to viděl a zachytil: Ráno odjíždíme z hotelu Gloria v Calvillo a míříme na lokalitu přezdívanou „Perezbomba“, která se nachází v pohoří Sierra del Laurel někde nad Presa Los Alamitos. Je ráno po dešti, údajně 11 st. celsia, ale studený vítr zvyšuje pocit zimy, všem nám teče z nosu… Přímo na lokalitě ve výšce asi 2400 m nad mořem na skalkách jakéhosi slepence s obsahem žulových oblázků, v mechu a kapradí rostou ty údajné přírodní hybridy mezi M. perezdelarosae a M. bombycina. Kromě toho nacházíme ještě množství Echinofossulocactus (dále jen EFC) zacatecasensis, drobný zelený echinocereus a několik zajímavých M. densispina.

Mammillaria „perezbomba“ či „bombiroza“

Mammillaria „perezbomba“ či „bombiroza“

Ecchinofossulocactus zacatecassensis

Mammillaria densispina

Cestou zpět zastavujeme, abychom nafotili obrovské trsy M. bombycina na horní hraně vysoké skalní stěny. Úchvatný pohled! Jenže mám závratě, takže raději zpovzdálí.

Mammillaria bombycina, Los Alamitos

Vracíme se zpět do Calvillo, doplňujeme naftu, vodu a led a míříme zpět do Aquascalientes, ale ještě s odbočkou do vesničky El Maguey. Tam na skalní stěně nad vesnicí rostou žluté bombyciny, echinofossulokaktusy a velké Mammillaria sp. Na zpáteční cestě povinná zastávka na cerveza v místním krámku.

Ecchinofossulocactus zacatecassensis

Mammillaria bombycina, El Maguey

Cerveza v místním krámku musela být!

Pak ještě zastávka na lokalitě El Sauz, kde jsou „perezky černý trn“, ale v mizivém množství, na lokalitě probíhá čilý stavební ruch právě na místě, kde jich v minulosti bylo údajně nejvíc.

Mammillaria perezdelarosae

Další zastávka u první vulky, necháváme opravit první gumu a nákupní zastávka v Aquascalientes ve Walmartu, kde dokupujeme židličky k táboráku a další nezbytnosti. Protože na příjezdu do Aquascalientes opět hustě zapršelo, vyrazili jsme rovnou na sever na Zacatecas a Fresnillo. Ani tam nebylo počasí lepší, tak bylo usneseno dojet do Rio Grande a tam najít hotel, což se podařilo.

Večer jsme se vypravili do města na fiestu. Když jsme asi 6x objeli náměstí různými ulicemi, Marie to už nevydržela, zavelela zastavit u nějakého začmuděného stánku. Tam uvnitř v bývalé garáži jsme si udělali tacoskové hody a hned byla lepší nálada.

Pokračování příště…

zpět

Karel Pavlíček
e-mail: 
 

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630