To nejlepší z Mexika
Deník z cesty po Mexiku 2012 (9)

10. 3. 2012 – den desátý – To nejlepší z Mexika

 

Vypráví Mirek Ježek:
Po noci provázené silným větrem strávené na úpatí hor v pravé poušti Desierto de Mayrán ve výšce 1100 m, několik kilometrů za San Pedro de Colonias jsme při okolní teplotě 9 °C vyrazili na průzkum asi 2 kilometry vzdáleného kamenitého pahorku, u něhož se slétávali kondoři, aby si pochutnali na čerstvé koňské mršině.

Na tomto kopečku jsme našli zajímavou formu Astrophytum capricorne bez vloček, připomínala A. niveum nudum, Thelocactus bicolor, Escobaria spec., Coryphantha spec.

Kamenitý pahorek u San Pedro de Colonias

Forma Astrophytum capricorne bez vloček

Pak jsme se přesunuli o pár km na sever, na lokalitu J. Buška. U cesty kde jsme viděli také Echinocactus horizontalonius a Thelocactus bicolor v. bolansis. Na další zastávce, těsně za průsmykem Ventanillas, jsme obdivovali zajímavou koryfantu, zřejmě C. valida.

Asi Coryphantha valida za průsmykem Ventanillas

Dále jsme pokračovali po skvělém mexickém asfaltu silnice č. 30 dálniční rychlostí severním směrem na Cuatro Ciénegas.

„Osadu“ El Hundido, tvoří jedno stavení, ve kterém, jak se při bližším průzkumu ukázalo, nikdo nebyl, nebo se nedával znát. Přitom Karel tvrdil, že při minulé expedici jim tu na počkání uvařili vynikající oběd, což znělo při pohledu na onu sotva stojící chajdu jako sci-fi. My si letos tedy museli nechat zajít chuť a hladoví se vypravili na vápencové lavice nad El Hundidem. Tam jsme našli spoustu různě vytrněných Thelocactus bicolor v. bolansis

Thelocactus bicolor v. bolansis nad El Hundido

Echinocactus horizontalonius

Grusonia bradtiana

Hamatocactus hamatacanthus

Epithelantha micromeris

Coryphantha werdermannii v. unguispina

Maskované Astrophytum senile v. aureum

Po vyčerpávajícím průzkumu této bohaté lokality jsme zajeli načerpat síly do Cuatro Ciénegas. Tak se i stalo konzumací výborných tacosů v jedné z místních restaurací. Posilněni jedeme na nejsevernější lokalitu naší expedice za Ocampo na Ariocarpus fissuratus.

Ocampo

Ariocarpus fissuratus

Rostlin bylo na lokalitě dost, ale byly velmi seschlé. Občas se mezi nimi vyskytly mamilárie a Echinocactus horizontalonius. Poté jsme se vrátili zpět přes Cuatro Ciénegas vyhledat nějaké nocoviště. Toto jsme pro tentokrát našli za San Juan de Boquillas v 670 m n. m. Přestože to bylo v mírném dolíku, byl kvůli opět velmi silnému větru, který rozfoukával i všudypřítomný písek, problém postavit stany. Zakempování jsme dokončili až potmě za pomoci čelovek.

Escobaria vivipara asi arizonica

Pokračování příště…

Deník z cesty po Mexiku 2012 - 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7| 8

zpět

Autor:
Mirek Ježek  

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630