Další chvilka s Aztekium valdezii

Slovo redakce: Po internetu se šíří anglický text, jehož podstatné části lze číst zde. Pod výtahem z tohoto textu je publikováno sdělení nálezce lokality, Jaroslava Šnicera.

Několik kilometrů dlouhé, strmé stěny kaňonu skýtají dokonalou ochranu
populace Aztekium valdezii (foto © Pavel Pavlíček)

Jak bylo předpokládáno už v dobách, kdy nález a popis A. valdezii ještě nebyl publikován, první rostlinný materiál je za extrémní ceny nabízen na netu, zejména v několika firmách v České republice. Lze to označit za celkové pohrdání Evropské sady zákonů, nejen prodávajícími, ale i místními úřady. Je třeba si uvědomit, že sběr semen bez licence mexických úřadů je zločin, stejně jako sběr rostlin.

Nedávno jsme se setkali s nabídkami rostlin nejen v Evropě, ale i v Japonsku a Thajsku, i s nabídkou velkých množství semen. Nerozumíme tomu, jak je možné sklízet semena v průběhu jednoho z nejvíce mokrých podzimů během řady posledních let. Z toho důvodu lze uvažovat i o tom, že existuje zdroj semen i mimo lokalitu, kde v té době nebylo možmé z promočených rostlin semena sbírat. Panují různé pověsti, uvažuje se o různých jménech provinilců…, která nelze jmenovat, neboť neexistuje fyzický důkaz.

V té souvislosti nemůžeme přehlédnout kampaň oficiálního objevitele druhu v monterreyských novinách a sociálních platformách, stejně jako jeho stížnosti k Mexickým úřadům (PROFEPA). Mario Valdez Maroquin nemine žádnou příležitost k tomu, aby upozornil, kdo jsou oni plenitelé lokality. My nevíme, jaký to má vliv na úřady v Mexiku, ať tak nebo onak, v Evropě je tento protest totálně ignorovaný. To černému obchodu prospívá, důsledkem jistě bude vymizení druhů.
Apelujeme na redakce evropských časopisů…

(výtah z anglického textu na internetu)

Vážení čtenáři,
je na místě přidat pár poznámek k textu Pavla Pavlíčka v kaktusových novinách číslo 146 (prosinec 2013). V roce 1992 jsem cestoval s Liborem Kuntem a Honzou Králem v oblasti kolem Galeana. Libor byl tehdy ještě student, Honza fotografoval na profesionální úrovni už roky. Po jedné z výprav na strmém kamenitém svahu skončil Libor s dírou v koleně, která po několika dnech ošklivě zhnisala. Bylo nutné vyhledat pomoc lékaře. Stalo se tak v Rayones.

Tisíce a tisíce drobných rostlinek Aztekium valdezii hustě obývají tento podivný
slepencový substrát. Jediné ohrožení snad hrozí jen od zvětrávajícího povrchu.
(popiska a foto © Pavel Pavlíček)

Před tím jsem se ale nechal vysadit dál v horách a vydal se na průzkum sám. Byl to trochu drsný výlet, protože jsem se v jedné chvíli dostal do konfliktu s pasteveckými psy. Přátelé tuhle historku dobře znají. Nalezená aztekia jsem považoval za formu A. ritterii, mýlil jsem se. Vloni při hledání A. valdezii jsem měl proto jistou výhodu, řadu výhod…

  • Lokalita A. valdezii je skutečně jen těžko dostupná, přesto jsem rád, že jsem se mohl o tento zážitek podělit s několika přáteli a dopřát jim to potěšení – vidět vše v přírodě na vlastní oči.
  • Máme už semena kulturního původu a to je fajn.
  • Jestli si mě někdo dá nebo nedá na facebooku do přátel je mi ukradené…, i když musím přiznat, že nebýt této nacionálně přepjaté reakce na internetu, asi bych si s lidmi kolem Valdeze docela rozuměl, jsou mi v zásadě sympatičtí. Já se ale nikdy o sympatie nikoho neprosil a prosit ani nebudu.
  • ochrana přírody je v patové situaci a CITES kromě své pozitivní role, kterou nepopírám, působí i mnohé škody, zvláště při výkladu, který dosud převažoval a jehož nejviditelnější snahou bylo bránit obchodu za každou cenu.
  • U vědomí, že v civilizovaných zemích nemá státní aparát k dispozici akce typu nacistické „Křišťálové noci“ a nemůže jednotlivé zájmové skupiny, jichž se CITES dotýká, snadno vyhladit, pak se nutně smiřme s faktem, že „trh“ existuje. To nikdo nezmění.
  • K sycení tohoto trhu by měl existovat oficiální rámec garantovaný státem prostřednictvím jeho institucí. To se však neděje a nedělo. Oficiální „bílý“ trh neexistuje, nebo je neviditelný, vše ostatní je považováno za tzv.“černý trh“. Nemáme na vybranou.
  • „Černý trh“ je politikum a tak je s tímto pojmem také nakládáno
  • Bez černého trhu by ale mnoho rostlin ve své domovině čelilo nesrovnatelně většímu tlaku, je to nevlastní dítě CITES a extrémně restriktivní politika zvedá jeho ceny, a dvojití „agenti“ na některých místech těží z obou stran. Možná, že vedle opravdu „černého trhu“ je ještě něco jako „šedý trh“, pololegální trh z donucení.
  • Tón mých poznámek je pravda trošku ironický, musíte mi tentokrát prominout.
  • Budu velmi rád, když kdokoliv ze čtenářů bude jakkoliv reagovat, mám slib, že každý příspěvek zde bude bez úprav publikován.

Jarda Šnicer, cult.tricka@seznam.cz


 

zpět

Pavel Pavlíček
e-mail: pavlicek@chrudim.cz  
 http://www.cact.cz/

 

Související články

Ještě chvilka s Aztekium valdezii (12/2013)
Nové Aztekium, nová mexická senzace (6/2013)

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

A new species of Aztekium (Cactaceae) from Nuevo León, México, Xerophilia special issue 2013, první popis Aztekium valdezii Velazco, Alvarado et Arias sp. nov. (španělsky, anglicky, rumunsky, PDF)

Aztekium valdezii dossier, Xerophilia No. 6/2013 (anglicky, PDF)
 

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630