Květen 2012 ve sbírce u Pavlíčků

Echinocereus berlandieri SB 860 z okresu Cameron v Texasu

Začneme u mých oblíbenců – echinocereusů. Představme si jeden z těch méně oblíbených, zelených, měkkých, trsnatých kytek, pro které mají i Mexičané posměšné pojmenování, protože po rozšlápnutí připomíná sliznatá hmota vše jiné, než příjemný vjem. Starší rostliny navíc rády na povrchu šeredí hnědými skvrnami, a tak je kaktusáři stěhují na okraj svých sbírek. Ale nevyhodí je, neboť při zakvetení jsou rázem centrem pozornosti každého pozorovatele.

Sulcorebutia vargasii v. viridissima SWK 996/2 (popsána v r. 2005)

Další obrázek nám představuje zatím ještě hledanou novinku mezi sulkami. Ty se u mne příliš nevyskytují, ostatně stejně jako i jiné druhy jižní části Ameriky. Ale když kvetou, jsou k nepřehlédnutí. Tato rostlina byla již dříve s nasazenými poupaty v novinách vyfocena – a dnes tedy v plném květu. Nenašel jsem, komu patří akronym SWK – poradí mi někdo?

Ortegocactus macdougallii

Ortegocactus (Escobaria) macdougallii je velmi zajímavou atraktivní miniaturkou, která je v nabídkách jen sporadicky. Její krásně namodralá pokožka často po nastydnutí nebo přehřátí flekatí a jen málokdo se trefí přesně do její kultury. Pěstuje se častěji jako roubovaná, i tak ale kvete jen sporadicky.

Astrophytum capricorne var. minor SB 323

Další mojí oblíbenou skupinou je okruh Astrophytum capricorne. Na obrázku jsou rostliny, které jsem vysel ze semen od Stevena Bracka jako A. capricorne var. minor SB 323. Moc se mi to nepoznává, neboť na temeni se začíná objevovat zahnědnutí vločkování, což by mělo být znakem typového A. capricorne (podle Friče var. major). Ale tyhle dvě formy se někdy také prolínají a je nesnadné určit, co je co.

Stenocactus (Echinofossulocactus) phyllacanthus RS 454c, Fresnillo, Zacatecas

Stenokaktusů (také Echinofossulocactus) jsme si v novinách už ukázali mnoho. Zajímavostí z celého rodu jsou S. phyllacanthus. Ony tyhle kytky se od semenáčků hodně mění. Nejdříve je dětské stadium, říkáme mu juvenilní. Obvykle jsou to kuličky s kudrnatými světlými trníky (spíše vlásky), až asi po dvou letech se objevují náznaky žeber a typických trnů. U S. phyllacanthus je to jiné, jsou to kompaktní kuličky s hustými bílými přilehlými trny, po dvou třech letech se na temínku objeví silné vyčnívající tmavé trny a až pak se navrchu objeví zvlněná žebra. Ta krásná rostlina pochází ze sběrů Romana Staníka a má číslo RS 454c (Fresnillo, Zacatecas).

Astrophytum capricorne var. senile PP 457

Kapitolku uzavřeme obrázkem Astrophytum capricorne var. senile PP 457. O něm se rozepisovat nebudu, už bylo psáno několikrát, takže jen pro oko.

Mějte se hezky – Pavel Pavelíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630