Mexické druhy rodu Sedum, díl 1.

Sedum caducum

Obr. 1 - Počátek rašícího květenství u Sedum caducum

V sukulentním světě převládají druhy, které mají při omezeném množství vody vysoké nároky na světlo a teplo. I zde však existují výjimky, vyžadující spíše vlhčí prostředí. Mezi takové rostliny patří mexické sukulentní druhy z čeledi Crassulaceae, rodu Sedum, obecně nazývané rozchodníky. Tyto rostliny se nejčastěji vyskytují na severních a západních stěnách kaňonů nebo poblíž vodních toků. Při pěstování je nejvhodnější volná kultura na mírně zastíněném stanovišti, se zvýšenou vzdušnou vlhkostí. Samozřejmě jsou i druhy, vyžadující plné slunce a omezenou zálivku. Mexické rozchodníky jsou chladnomilné sukulenty a zimní teplota by neměla být vyšší jak 10 °C. Ovšem u některých druhů může být dlouhodobý pokles teplot až na –15°C. V sérii několika příspěvků postupně představím méně známé, mexické druhy rodu Sedum.

Obr. 2 - Rašící květenství Sedum caducum

Jako prvního zástupce uvádím Sedum caducum, druh vhodný pro slunečná stanoviště. Rostlina tvoří samostatné přízemní růžice dorůstající v průměru 2,5 centimetrů. Tento drobný rozchodník je skutečným nezmarem mezi sukulenty. Dalo by se říci, že při pěstování můžete volit jakékoliv místo v zahradě.

Obr. 3  - Sedum caducum

K růstu mu stačí minimum půdy, mnohdy stačí štěrbinka mezi kameny, ve které se svými kořínky uchytí odpadlý lísteček. Ani na vodu není S. caducum náročné. Bez problémů zvládne i dva měsíce bez zálivky, jestliže má možnost nachytat si vláhu z ranní rosy. Při pěstování ve skleníku, nebo na okenním parapetu jsou podmínky odlišné. Stanoviště by mělo být na co nejslunečnější se 14ti denním intervalem vydatné zálivky.

Obr. 4 - Sedum caducum

Růstové období S. caducum je od jara do podzimu. Koncem léta se objeví první náznaky květenství, kdy se listová růžice počne protahovat do výšky. Z jejího středu vyroste 10 cm vysoké terminální květenství se stonkem hustě pokrytým drobnými listeny. Ty při sebelehčím doteku opadávají a bez problémů zakořeňují.

Obr. 5 - Sedum caducum v květu - prosinec

Během podzimu se vytvoří bílá poupata s červenou linku na vnější straně petálů. Bílé květy se otevírají během zimních měsíců, v době vegetačního klidu rostliny. Druh je fakultativně monokarpický.

Obr. 6 - Sedum caducum - detail květů

Sedum caducum je odolná a tolerantní rostlina, vhodná i pro začínající pěstitele sukulentů.

Obr. 7 - Sedum caducum - detail květu

Sedum alexanderi

zpět

Dagmar Petrlíková
E-mail: sedum@sedum.cz 
www.sedum.cz 
www.krasa-netresku.cz

 

 

zpět