Říjen 2011 ve sbírce u Pavlíčků

Letos v říjnu mi vykvetly semenáče ariokarpusů, které se vyskytují pod kopcem s vesničkou La Joya. Je to jen pár kilometrů od Aramberri (Nuevo Leon), kde rostou známé, červeně kvetoucí Ariocarpus retusus ssp. confusus. Obecně se mělo za to, že u Joya rostou už A. trigonus s nažloutlým květem. Jaké bylo překvapení, když mi letos roubovanci ze semen z tohoto místa vykvetli, to posuďte na přiložených fotkách.

Ariocarpus trigonus, La Joya de Bocaceli (1)

Růžová, bílá, žlutá… Je to výzva těm, kteří se na cestu do těchto míst chystají. V okolí se jistě vyskytují další překvapení. Sám si myslím, že různá barva květů a typ bradavek, které již ukazují na trigonus, je výsledkem míšení druhů, kdy se stýká A. trigonus z Tamaulipas a A. confusus. Okolo Aramberri je ovšem řada krásných míst, která ještě na návštěvu a hodnocení čekají.

Ariocarpus trigonus, La Joya de Bocaceli (2)

V této sezóně jsem měl dost vážné ztráty, způsobené hnilobou, která nepřišla do rostliny jako obyčejně od kořenů (například přemokřením díky nevhodné zálivky v době stagnace růstu) ale od temene. Marně jsem přemýšlel, čím to, a odpověď jsem získal na jedné z přednášek při letošním zamykání sezóny. Jedná se nákazu, kterou přináší déšť, a zvláště jeho první kapky. Pan Milan Kůrka z Plzně říká, že echinocereusy v posledních letech vykazují citlivost na déšť, zejména v oblasti, kde je mnoho ovocných stromů a ve vzduchu létají spory plísní fusariozy atp.

Ariocarpus trigonus, La Joya de Bocaceli (3)

U mne ve stolových sklenících, kam jsem nechal dost často volně pršet, odešlo letos také několik rostlin na hnilobu, která začíná od vrcholu nebo na boku rostliny – a mohu říct, že nejochotněji reagují pektinátní echinocereusy, echinomastusy, eskobárie a podobné, hustěji otrněné rostliny, astrofyta byla postižená ale ubránila se, zatímco například ariokarpusů se nemoc vůbec netýkala. Takže jsou jen dvě řešení – nalézt nějaký chemický filtr, a nebo rostliny před deštěm chránit a zalévat jen cíleně konví nebo podmokem.

Mimo jiné, Milan s přáteli natočil skvělý instruktážní film o pěstování zimovzdorných echinocereusů – tuším, že pro rok 2012 pouze pro předvádění na přednáškách. 

Za měsíc opět nashledanou – Pavel Pavlíček

A na závěr velká omluva!

Před několika dny vyšel nový Katalog podzim 2011/jaro 2012. V úvodu nabídky semen je vždy uveden kód, který u jednotlivých porcí, upřesňuje počet zrn v porci. V grafickém studiu se stala velká chyba, když grafik při přepisu do tabulky špatně opsal kódy i počty, což se tímto snažíme napravit. Správné údaje jsou stejné, jako vždy v letech minulých i budoucích:

(a) balení 1- 5 zrna
(c) balení minimálně 10 zrn
(d) balení minimálně 15 zrn
(e) balení minimálně 20 zrn

S vírou, že laskavý zákazník nás nepožene před Občanské judo,
velmi děkujeme za pochopení,
Pavel a Lída Pavlíčkovi

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

zpět