Insekticidy a akaricidy schválené
pro rok 2011


Poznámky k tabulce:
Tabulka je zpracovaná podle současného stavu legislativy. Mnoho postřiků může fungovat - a taky funguje i na ostatní škůdce, ale pokud není pro danou rostlinnou oblast a daného škůdce „zaregistrována“ tak by se to nemělo moc uvádět.

Existují ovšem osobní zkušenosti s aplikací např. Actary. Co se tohoto přípravku týče - ale i spousty dalších přípravků na bázi derivátů nikotinu (nikotinoidů), mají určitě širší spektrum účinnosti, než uvádí výrobce. Obecně účinkují na všechny savé/žravé, a že to není na tyto škůdce registrováno - viz výše, vše je o penězích.

Ovšem na druhé straně z praktického hlediska, škůdci si mnohem rychleji vyvolají rezistenci právě na deriváty nikotinoidů než na ostatní používané chemikálie a proto se mnohem důrazněji doporučuje jejich střídání s jinými (ostatními) typy chemikálií. Prostě, přípravky na této bázi, (včetně tolik propagované Actary) nebrat jako univerzál, asi bych těchto derivátů nikotinů s úspěchem použil jako první jarní postřik (Actara je mírná a neretarduje růst), ale následně bych rostliny určitě ošetřoval zcela jiným typem přípravků - např. deriváty fosfátů, pyretroidy…

 

R. S.

 

zpět