Co možná dávno víte

Pokud do půdních substrátů přidáváte humusové složky z přírody, kompostu apod. možná jste se setkali s touto houbičkou. Objevuje se zejména při vlhkém letním počasí, jako bylo to letošní. Přestože letos houby moc v lesích nerostly, vyskytovaly se poměrně často jak ve sklenících tak i v květináčích u pokojových rostlin. Jsou to neškodné hnojníky. Jedná se o neparasitické, saprofytní houby, které mají podhoubí závislé na rozkládajících se organických (humusových) látkách. Proto je najdeme většinou druhý rok po přesazení, mohou vyrůstat i dva roky po sobě – pak se většinou humusové látky vyčerpají a houby samy od sebe vymizejí.

Rod Leucocoprinus obsahuje několik druhů, malých, nenápadných hub, resp. se světlými, bílými až žlutými plodnicemi, asi 6-8 cm velkými, v mladí špičatými později deštníkovitého tvaru. Rozšířeny jsou v tropech a subtropech, vzácně se mohou zatoulat i do temperátních pásem. V našich zeměpisných šířkách jsou omezeny na skleníky a podobné prostředí, jako zimní zahrady, interiéry, nezřídka se vyskytují i v kaktusových a sukulentářských sbírkách. Taxonomicky patří mezi Agaricaceae, tj. do čeledi pečárkovitých. Jsou mírně jedovaté, po požití nastavají žaludeční potíže, podobně jako u nás v přírodě a zahradách široce rozšířený rod hnojník (Coprinus).

Jestli je ve sbírce najdete, nelekejte se, plodnice v klidu odstraňte, aby až se začnou rozkládat, je nenapadly patogenní houby, které by se mohly přenést na pěstované rostliny.
 

Text: Jan Říha
Foto: Jiří Zázvorka

 

zpět