Chilský gigant - Eriosyce laui

Kvetoucí poušť (1)

Při naší minulé cestě byly oblasti našeho zájmu v Chile mimořádně mokré, tak, jak už mnoho let zpátky ne. Proto jsme se na stejná místa vydali znovu, chtěli jsme fotografovat rostliny v květu.

Kvetoucí poušť (2, 3)

Hodně lidí se pokusilo nalézt v přírodě Eriosyce lauii, ale dlouho se to nikomu nepodařilo. Neuspěl ani znalec tamní přírody, Franz Kühhas z Rakouska, který je hledal celé 4 dny (http://cacti-at.info/index.html).

Eriosyce lauii, Tocopilla - rostlina velká 10 mm

Když jsme s Darkem Raczkem byli naposledy v Chrudimi a řekli jsme mu, že je chceme najít, a že na celou cestu po Chile máme 10 dnů, tak se jen usmíval. 

Eriosyce lauii, Tocopilla  - rostlina velká 6 mm se suchým květem

První den jsme strávili v okolí Tocopilla, a tam jsme je hned také našli. Na začátku jsme viděli jen chcíplé rostliny Islaya iquiquensis a Copiapoa tocopillana, ale najednou mi vpadla do oka absolutně velká kytka Eriosyce lauii

Eriosyce lauii, Tocopilla - rostlina velká 4 mm

Ve štěrbině skal se krčila rostlina, která měla celých 10 mm v průměru. Na stanovišti jsme strávili přibližně hodinu, našli jsme jen 8 rostlin. Všechny byly velmi drobné, jen 3 až 4 milimetry, musel jsem si sundat brýle, abych je s nosem u země viděl. Centimetrové – to byly výjimky. 

Eriosyce lauii, Tocopilla - rostlina velká 10 mm

Byly ukryté ve spárách skal, „tak neni prdel je najst“ (tohle neumím z polštiny přeložit, pozn. red.) i kdybyste měli přesné GPS souřadnice. 

Eriosyce lauii, Tocopilla - rostlina velká 9 mm

Rostliny podle popisu mají růst 5 km od pobřeží, 400 az 500 m vysoko. To ale není  pravda. Je to přibližně dvakrát výš a dvakrát blíž.

Kvetoucí poušť (4)

Zdravíčko přejí
Grzegorz a Darek
Polsko

 

zpět