Ceropegia fusca – vstupenka do světa nekaktusovitých sukulentů

Ze sbírky Libora Kunteho

Ceropegia fusca (1)

Kupodivu, první svícník, který jsem kdysi dávno dostal od jednoho neznámého pěstitele, nebyl onen převislý svícník s hlízkami, známý pod latinským pojmenováním Ceropegia woodii, ale překrásný svícník z Kanárských ostrovů – Ceropegia fusca.

Dlouhý čas to pro mne byl jediný nekaktusovitý sukulent, který kraloval v mé sbírce a tak se mu dostávalo přebohatě péče a potřebné lásky (do té doby, než jsem nastoupil ke studiím na fakultu do Prahy). Našel jsem si k němu zvláštní vztah a byl pro mne jakousi vstupenkou do světa ostatních sukulentů. Když totiž po asi dvou letech poprvé vykvetl zcela zvláštními květy, věděl jsem, že jsem propadl kouzlu nejen kaktusů, ale zcela nepochybně i kráse ostatních sukulentů. A prapříčinou toho všeho byl tento krásný svícník.

Ceropegia fusca (2)

Roky plynuly a já se asi po třiceti letech, dostal do míst, kde tento svícník roste na původních stanovištích. Jeho areál rozšíření totiž zahrnuje dva ze sedmi Kanárských ostrovů, a to konkrétně Tenerife a Gran Canaria.

Vytváří až tři čtvrtě metru vysoký, metlovitě větvený stonek, složený z výhonů silných jako tužka. Jejich povrch je pokryt bílo šedým voskovitým ojíněním. Barva květů dala vznik druhovému jménu, protože autor popisu C. Bolle byl uchvácen jejich zvláštní purpurově hnědou barvou – proto tedy fusca nebo-li hněď. Touto barvou se také liší od všech ostatních kanárských svícníků, které kvetou květy se žlutými tóny. 

Ceropegia fusca - květ

Květy představovaného svícníku se v našich podmínkách objevují od července do září, v přírodě poněkud dříve. Květy jsou asi 3 cm dlouhé, vyrůstají z jednoho základu ve skupinkách po 1–5 květech, které směřují vzhůru. V přírodě roste prakticky od hladiny moře do nadmořské výšky 600 metrů. Vyhledává kamenná lávová pole a velmi suchá stanoviště. Bohužel, jako všude na světě, i na Kanárských ostrovech se původní plochy radikálně zmenšují – obzvláště pak ty, které jsou v blízkosti moře. 

Ceropegia woodii

Pěstování tohoto svícníku je zcela bezproblémové. Ten můj žil dlouhá léta, dokonce jsem jej bez větších problémů vegetativně rozmnožil zakořeněním jednotlivých výhonů. Nakonec nepřežil má vysokoškolská studia, kdy jsem se ke kaktusům i ostatnímu sukulentu choval vskutku macešsky dílem povinnostmi, dílem kvůli pražským radovánkám a zábavě… 

Svícník Ceropegia fusca jsem si tedy po letech znovu pořídil. Slibuji, že se o něj budu příkladně starati, aby mi otevřel další obzory spojené s pěstování sukulentních rostlin.

 

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět