Obrázky ze sbírky Petra Antálka (2)

Ariocarpus scapharostrus

Nyní si představíme několik dalších fotek, které ve své sbírce pořídil Petr Antálek. Ten je momentálně v Mexiku (konec října) a snaží se tam fotografovat ariokarpusy v květu. Hodně se chce courat okolo Rayones, kde rostou Ariocarpus scapharostrus. Snad v příštích novinách uvidíme, jak byl úspěšný, nicméně ve sbírkách právě nyní tyto kaktusy kvetou jako o závod.

Na obrázku je „měkká“ forma rostoucí proti proudu arroya pár km od Rayones, ze semen z mého sběru pod číslem PP 365. Myslím, že „skafík“ je nejvzácnější druh rodu Ariocarpus, v nabídkách se skoro nevyskytuje. A když se podíváte na obrázek, vidíme tyto pravokořenné krasavce tak, jako bychom se na ně dívali v přírodě. Díky tvrdému pěstování mají i tu správnou šedivou patinu. Jsou to docela miniaturky, odhaduji, že jim 10 let už bylo. 

Kolekce rodu Ariocarpus (1)

Takhle skafíci vypadají jako roubovanci (viz. levá strana obrázku). Nejsou rozhodně tak krásní, jako na svých kořenech, ale o to bohatěji kvetou. A získávání semen z těchto rostlin je docela záslužné. V evropských sbírkách často narazíme i na importy, však v Rayones jsme před lety narazili na chlapíka, který jich měl na podlaze svého „brouka“ jistě stovku. Koupi jsme odmítli a dívali se na něj docela ošklivě, a tak se vymlouval, že je to léčivka a rozemletou kytkou si maže kolena. 

Kolekce rodu Ariocarpus (2)

Pohled na Antálkovu kolekci ariáků je fascinující. Však je to také v této době jeden z mála kaktusů, které v říjnu skleník obarví svými květy.

Echinocereus stramineus

Echinocereus stramineus, působí efektně i jako soliterní semenáček bez květů. Když však začne odnožovat, tvoří trs a pak už se čeká jen na květy. Pravda, od výsevu to může trvat i více než 10 let, ale kaktusáři jsou lidé trpěliví. Sázíme je do plochých mís a vypadají atraktivně i jako solitera v zahradě. Bez problémů snáší i ranní mrazíky.

Mammillaria guelzowiana var. robustior

Poslední obrázek – Mammillaria guelzowiana var. robustior. To je hodně oblíbený kaktus, hezký i bez květu. A s květem? To upoutá tuplem.

Obrázky ze sbírky Petra Antálka (1)

Text Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
Foto Petr Antálek 
 

zpět