Září 2011 ve sbírce u Pavlíčků

Září je předznamenáno blížící se akcí „Zamykání sezóny“, a opravdu, kaktusář už přemýšlí, kam se mu na zimu vejde vše, co přes sezónu tak krásně narostlo, Ty přesazené semenáčky, které se ještě v březnu vešly do jedné mističky od nanukáče, tak dnes je jich v pětkách květináčkách plné platíčko. Kytičky, co rostly venku na zahrádce se pomalu před deštěm a chladnými dny stěhují do skleníku nebo za okno. Zkrátka, přicházejí starosti, které však jistě s úspěchem řešíme každý rok.

Přichází i další starost – na zimu by měly být rostlinky preventivně ošetřeny proti škůdcům. V současnosti velmi oblíbeným a odzkoušeným přípravkem je ACTARA (viz inzerce na jiném místě novin). Je to nepáchnoucí, ale účinný prostředek proti červcům (kořenovka, vlnatka).

Coryphantha palmeri PP 1225, Ciudad Maiz

I v září ještě mnoho kaktusů a sukulentů kvete. Jsem vždy rád, když mi vykvete kytička ze semínek, které jsem si v minulosti dovezl z přírody. A že i koryfanty jsou krásné kytky, to ukazuje tato Coryphantha palmeri PP 1225, roste u Ciudad Maiz. Jestli se ve jménu mýlím, budu rád za upozornění. Znalec – Grzegorz Matuszewski má za to, že je to hodně okrajová, zajímavá a ostatním nepříliš podobná forma C. Cornifera. Koryfanty potřebují hodně místa, pak rostou pěkně do široka. Jak se začnou dotýkat, rostou do sloupku, začnou poléhat a je po kráse.

Ariocarpus confusus PP 420

Září je také dobou sklizně semen. Na obrázku vidíme, jak Ariocarpus confusus PP 420 vedle narůstajících poupat vystrkuje krásně růžovou bobuli. Ta posléze zhnědne, povrch zpapírovatí a plod je připraven ke sklizni. Poté semena properu ve fialovém roztoku hypermanganu, čímž povrch semínka zbavím zbytků sladkého oplodí, pak protřepáním v lékovce s orthocidem jemně obalím pudrem, čímž semena chráním před napadením plísní.

Echinocereus chloranthus var. cylindricus SB 963, Culberson Co.

V prázdninových novinách jsem napsal cosi o kristátách, a jaksi jsem zapomněl přiložit připravené obrázky. Tak se podívejte na prazvláštní kytku Echinocereus chloranthus var. cylindricus SB 963, s domovem v texaském okresu Culberson. Jak jméno kytky napovídá, měla by růst cylindricky, ale rozhodla se růst úplně obráceně.

Kristátní Geohintonia mexicana

Vzpomínám, jak před lety na lokalitě Geohintonia mexicana, nám domorodec nabízel k prodeji kristátu, která ještě rostla ve stráni. Odmítli jsme, ale jak roky šly, objevily se dvě ve výsevech. Za pár roků po naroubování opatruju ve sbírce tento zajímavý „patvar“. Tehdy (někdy v roce 95?) jsem za pár desítek dolarů od domorodce koupil skoro plnou ponožku semen. Možná tomu nebudete věřit, ale i po 15 letech semena (uchována v lednici) perfektně klíčí. Snad ještě lépe, než tehdy.

Závěrem pozvánka k návštěvě našeho prodejního skleníku. Ten je otevřen do konce října, denně mimo neděle, od 8 do 16 hodin. Na ceny nabízených rostlin poskytujeme 20% slevy!

Za měsíc opět nashledanou – Pavel Pavlíček
 

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

zpět