Výlet do Němec – Bad Rappenau

Letos jsme se mimo jiného při svých toulkách po Německu zastavili ve sbírce pana Gerharda Freudenbergera, kde jsem byl prvně a naposledy někdy v roce 1989. To ještě hospodařil, když jsme tehdy přijeli, volantu v traktoru se hbitě ujala paní manželka, aby se pan manžel mohl věnovat důležitějším věcem, než je orba.


U toho milého člověka jsem tehdy obdivoval překrásnou sbírku echinocereusů. Dnes jsou už očividně mimo středu Gerhardova zájmu.

Sbírka echinocereusů

Dnes si oblíbil spíše sulkorebucie, vlastní je snad v nejkompletnější kolekci na světě, před pár lety koupil i celou obdivuhodnou sbírku Heinze Swobody z Rakouska.

Kolekce Sulcorebutia

Nedávno si přivezl z Česka i krásnou skupinu Parodia – v minulých letech byly u nás pod vlivem Karla Knížete a pak i Josefa Jelínka velmi oblíbené, ale dnes už ze sbírek pomalu mizí. Přitom to jsou překrásné rostliny – pokud mi k těmto třem někdo přidá správné jméno, budu moc rád.

Parodia spec. 1

Parodia spec. 2

Parodia spec. 3

Fantastické je, že i přes svůj věk, bez váhání zamíří k požadovanému polnímu číslu – ten přehled mezi tisíci rostlin je fascinující.


Provázel a pomáhal nám s domluvou pan Pytel, který bydlí v blízkém městečku Weinsberg poblíž Heilbronnu.

Pan Pytel

Ten o svém příteli prohlásil – Gerhard, kdyby věděl že zítra umře, dnes by si koupil kytku, která se mu líbí. To už není záliba, to je vášeň.

Zahrádka u Pytlů

V horkém dni jsme s povděkem přijali odpočinek v zahrádce, o kterou se stará paní Pytelová. A že se stará s dokonalou péčí, to můžete hodnotit podle obrázku.

Krásný výlet – moc rádi si jej zopakujeme.

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

zpět