Pragochamaecereus ZJ-01

Občas, když mi kvete něco zajímavého a chybí mi druhá rostlina k opylení, tak jenom tak ze zvědavosti experimentuji a cíleně a kontrolovaně zkouším, zda se vytvoří plod s klíčivými semeny po opylení jiným druhem, ať už blízce příbuzným nebo naopak nepříbuzným. Pak to samozřejmě vyžaduje mnoho trpělivosti při čekání, zda něco vůbec vyklíčí a co z toho vlastně bude. Teoreticky může dojít k vytvoření hybridů anebo stimulaci blizny, která pak může přijmout vlastní pyl.

Už v roce 1995 jsem si vytvořil i takový vlastní hybridní Pragochamaecereus, který jsem si označil jako Prago-ZJ-01. Byl to hybrid mezi kulturním Echinopsis chamaecereus (Chamaecereus silvestrii) a Echinopsis aurea od La Paz, Argentina (1994).

Z několika málo semen mi o rok později vyklíčila jediná rostlinka, která ovšem rostla naprosto bez problémů, vytvořila trsík a za pár let začala kvést krásnými oranžovými květy. Pak kvetla každý rok bohatou násadou květů, ale hlavně vydržela kvést vždy po celou sezónu, tj. zhruba od dubna až do října.

Jak je vidět z fotografií, květy jsou stejné jako u E. chamaecereus, zatímco tvar stonků i charakter otrnění tvoří přechod mezi oběma rodiči. Stonky nejsou tak hadovitě prodloužené jako u Echinopsis chamaecereus, ale silnější a kratší. Otrnění je výraznější a pichlavější než u Echinopsis chamaecereus.

Pak jsem odjel do ciziny a rostlina přežila mnoho let mezi sklerokaktusy ve skleníku M. Hájka v Třemošné, než jsem si ji vyzvedl zpět. Byla velice nenáročná a kupodivu také celkem mrazuvzdorná. Zimu 2008-2009 přežila bez problémů venku u jižní zdi domu. Zažila tehdy nejnižší teploty -15 °C a také občasný sněhový poprašek. Následující sezónu (2009) zase opakovaně a bohatě kvetla (viz fota). Zima 2009-2010 jí však byla osudná a -18 °C pro ní už asi bylo příliš. Bohužel jsem si neponechal stranou ani jedinou odnož, což bylo neprozíravé. Nicméně jsem si v roce 2010 zase úmyslně něco prokřížil, pár plodů a semen dozrálo, takže až bude čas, tak to vyseji. Nezbývá než se opět obrnit trpělivostí a čekat, zda vůbec a co z toho vyklíčí. Z přiložených fotek je evidentní, že takové experimentování stojí za to.

Možná máte i Vy zajímavé fotky a zkušenosti s vlastními kříženci. Podělte se s námi o ně.
Zlatko Janeba


Text a foto © Zlatko Janeba
E-mail: desert-flora(at)seznam(dot)cz
 

zpět