Květy ze semeníku na rostlině
Gymnocalycium denudatum cv. Šuba

Na květ rostliny Gymnocalycium denudatum cv. Šuba se těším každý rok. Jeho barva je velice příjemná. Ze tří rozkvetlých květů jeden květ neuschnul, ale zůstal zelený, jakoby bez mého přičinění byl opylen a připraven na „tvorbu“ semen. Pak jsem ale na tom domnělém semeníku zaregistroval nějaké hlavičky, které se po čase začaly zvětšovat.

Následně se ukázalo, že z toho semeníku vyrůstají nové pupeny, které následně vykvetly. Květů bylo 9 a k tomu ještě souběžně z rostliny vyrazily 2 normální květy. Takže na rostlině současně kvetlo 11 květů. Byla to nádhera.

Po odkvětu květy klasicky uschly, včetně toho domnělého semeníku, ze kterého vykvetlo těch 9 květů.

V minulém čísle novin p. Pavlíček píše o problematice křížení dvou druhů astrofyt v přírodě. S podobným problémem jsem se setkal při loňské cestě po severní Argentině. U města Las Juntas v provincii Catamarca, spolu rostly a zároveň i kvetly Gymnocalycium baldianum a carminanthum.

Hned na místě mě napadla možnost křížení těchto dvou druhů. Když jsem tuto úvahu vznesl, bylo mi odborníkem vysvětleno, že to není možné, že každý druh je v jiné skupině, co se týče rozdělení podle semen. Po návratu mi tento fakt potvrdil další odborník přes rod Gymnocalycium.

Nicméně, pokusím se ve skleníku opylením těchto dvou druhů vytvořit semínka. Zatím to ale nevypadá moc nadějně. Poupata Gymnocalycium baldianum se už začínají pomalu otevírat, kdežto Gymnocalycium carminanthum poupata teprve nasazuje. Možná se někdo k tomuto experimentu přidá?

Zdraví
Miloslav Stania

Miloslav Stania
http://www.kaktus-mila.cz

 

zpět