Březen 2011 ve sbírce u Pavlíčků

Gymnocactus beguinii Lx176, La Rinconada

Slunce koncem března zve do své náruče všechny kytky, a tak jen málokdo odolá, aby bedny s kaktusy ze sklepů, garáží nebo zpod postelí nevytáhl ven. A to přes to, že v podvědomí straší myšlenka na dubnové mrazy a případné sněhové fujavice. Ale když jsem v únoru prožil ty mrazy v Mexiku, znovu si říkám, jestli my ty kaktusy moc nerozmazlujeme.

A protože tato rubrika je pro mne něco jako blog někde na fejsbuku, neodpustím si úvahu o tom, jak dobré je mít radost z kytiček v téhle české kotlině, obzvláště v době, kdy nám ti kašpaři na politické scéně tak krásně dokazují, že nemít tohle odreagování, pak si vážně zahráváme s vlastním duševním zdravím. Přesto ale někde vzádu za krkem cítím, že ten John by měl na tom vnitru ještě chvíli vydržet, aby těm darebákům trochu zatopil. Ale to už bych chtěl asi přece jenom příliš mnoho…

A tak raději zpátky k jarním květům, nafotil jsem pár obrázků a nejsem si jist, jestli někdy dříve už stejný druh v této rubrice jednou nebyl – ale to je celkem fuk. Moc pěkně vykvetl Gymnocactus (nebo chcete-li Turbinicarpus) beguinii. Semena tam někde u La Rinconada sbíral svého času Ali Lux ze Slovenska a označil je studijním číslem LX 176. La Rinconada je krásné místo mezi Monterrey a Saltillem, na pomezí států Nuevo Leon a Coahuila, leží při staré železnici po které se přesunoval i náš A. V. Frič. Jezdí po ní nákladní vlaky o více než sto vagonech, a na stráních podél rostou mimo jiné kaktusy i šperky jako obrovské Astrophytum capricorne (typ) nebo Thelocactus rinconensis (typ).

Gymnocactus saueri

Tahle rostlina je označená jako typový Gymnocactus saueri a pochází od velkého znalce mexické kaktusové flory – pana Fitz Maurice, který spolu s Glassem popsal legendární Aztekium hintonii.

Echinocereus inermis × baileyi

Nádherně povedený je hybrid mezi Echinocereus inermis × baileyi – potomci jsou velmi uniformního vzhledu, ale co hlavně – mají skvělou barvu květů, v tomto rodu docela neobvyklou.

Rebutia odehnalii SE109 (1)

Rebutia odehnalii – ta si poslední dobou nachází cestu do mnoha našich sbírek, neboť kvete nejen krásně, ale i ochotně a hodně brzy na jaře.

Rebutia odehnalii SE109 (2)

Pojmenována je na počest našeho exprezidenta kaktusářské společnosti – Josefa Odehnala, nositele ceny Zlatého Alberta, cestovatele a znalce, který si tohle ocenění určitě zaslouží.

Pediocactus simpsonii SB 741, Sever Co., Utah

Pediocactus simpsonii snáší těžké mrazy, však také roste v kopcích Utahu a pochází ze sběrů Stevena Bracka (SB 741).

Stenocactus spec.

U fešáckého Stenocactus spec. mi jméno chybí. Mám k němu pouze poznámku, že pochází od pana Nágla z Rakouska a má číslo 85. Třeba někdo ze znalců mi k němu řekne víc – škoda, že mám jen jednu kytku, zajímalo by mne, jestli i ostatní ze stejné lokality mají tak parádní černé trny.

Turbinicarpus pseudomacrochele PP 213, Cardonal, Hidalgo

Turbinicarpus pseudomacrochele od Cardonal ve státu Hidalgo – pár semínek jsem si přivezl před lety z cesty a doma jsem se modlil, aby aspoň dvě vyklíčila. A jak vidíte – nyní klíčí už i bez motlitby – bohatě okolo maminky.

Stenocactus lamelosus PP1016, Hidalgo

Hodně blízko, jen asi 30 km od Cardonal roste Stenocactus lamellosus – všechny tu kvetou tímto krásně červeným květem. Semínka jsem označil číslem PP 1016, krásně klíčí i po sedmi letech, jak jsem mohl při letošním výsevu zjistit.  


Tak zase za měsíc – PP

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zav)chrudim(t)cz
 

zpět