Užitečná pomůcka pro hledání obrázků
kaktusů a ostatních sukulentů

V březnu t. r. vyšla brožura držitele ocenění „Zlatý Alberto“, Ing. Juraje Labance, CSc. pod názvem „Zoznam vyobrazení kaktusov a ostatných sukulentov v základnej kaktusárskej literatúre 1945-1992“. Toto dlouho připravované dílo přímo navazuje na „Bibliografiu základnej kaktusárskej literatúry 1945-1992“ (Labanc, 1999).

Publikace by měla pomáhat vážným zájemcům o hlubší poznání K+S při vyhledávání vyobrazení jednotlivých druhů. Jsou v ní zpracované odkazy na obrázky, které souvisejí s texty podobným způsobem zpracovanými ve výše zmíněné bibliografii základní kaktusářské literatury. Je to soupis všech obrázků, které mohou poskytnout údaje o příslušné rostlině a pomoci při jejím určování, tj. celkový vzhled, květy, otrnění, pylová zrna, semena atd. V bibliografii nechybí údaje ani o malbách nebo perokresbách. Velmi významnou součástí publikace jsou odkazy na vyobrazení málo známých a jen výjimečně pěstovaných rostlin, které se podle popisu spíš obtížně určují a právě obrázek (fotografie) sehrává velmi důležitou roli. V tomto soupisu se nachází téměř 2 000 vyobrazení kaktusů a 1000 ostatních sukulentů.

Technické údaje o publikaci: Vydal Klub kaktusárov pri Arborete Borova hora TU vo Zvolene, 96 stran, barevná obálka s perokresbami Jána Barana, grafika Jiří Štembera, náklad 200 výtisků, předpokládaná prodejní cena 100 Kč (4 Euro).

Mgr. Jan Gratias
E-mail:
gratias@iol.cz

 

zpět