Morálka kaktusářů

Jen tak vážení, snažím se tak trošku pozvednout morálku kaktusářů, všichni si sice říkaj „příteli, ale je tomu tak?

To slovo jsem ze slovníku vypustil/opustil poté, co mi tu přítelové odloubali odnože na čem jen mohli, odtrhali roubovance…, svrhli bedničky s ca 2 tisíci vysetých kuliček ariáčků, ukradli na co dosahli, a ne jednou. Proto je nemám za přítele, ale jen za kaktusáře. Což snad není urážlivé, jsou to sběratelé kaktusáři, dychtiví, chtiví, chamtiví.

Za svůj kaktusářský život jsem navštívil hodně kaktusářů, většinou se stali mými skutečnými přáteli, doma i po celém světě, a vždy jsem měl dveře otevřené, oni u mne také, nebudu nikoho jmenovat, bylo jich moc. Nikdy mi nikdo z nich neřekl, tohle ti neukážu, to je mým tajemstvím. Tohle mám jen pro sebe.  Pro svůj sobecký kšeft. Vím že jsou chvíle kdy není lehko, ale to přeci není důvodem k tomu krást?

Kdykoliv přeci najdu něco kdekoliv na světě, nepatří mi to. Můžu o tom říct někomu druhému, všem. Není to moje, je to jen majetek duševní(?) nepatří mi to, jen jsem to objevil/našel jsem. Za to bude moje jméno zapsáno. Ne ale za to, že s tím nezákonně (možná?) obchoduji?

Spousta nově navržených jmen a jim odpovídajících taxonů je využívána komerčně,  jistěže, jinak to nejde a v okrasnejch rostlinách nejspíš tomu nelze zabránit. Jen pro ilustraci  Tavaresia atd. vydělává producentům ca. miliardu $ ročně na hubnutí? Jenom fór je v tom, že se to dá najít všude, pěstovat všude a nikdo to neukrad domorodcům, všichni to věděj.

Proč ale mají jezdit loupežníci krást do exotickejch zemí a vydělávat na tom peníze. Takže jestliže jsme na tom přátelé, pak myslete i na ty druhý, co tam žijou. Samozřejmě studijní práce, poskytnuté pro odborné použití, jsou vřele vítány. Ale snad ne typu Don Carlos a zmotanej mozek mokrým hadrem, a tak myslete na to, že nejste jediní co objevili psí hovno, ale přijdou po vás další, a budou chtít jít dál ve vašich šlépějích a oslavovat vás, na to hlavně myslete, to je smysl snažení, ne na nějaké momentální zblbnutí obecenstva…

Jan Říha

 

 

zpět