Tilandsie – epifytní kmeny

Doufáme, že na  těchto stránkách nebudeme zabírat místo Vám, skutečným kaktusářům, pro které jsou tyto stránky určeny, ale po rozhovoru s panem Pavlem Pavlíčkem jsme se s kolegou rozhodli  pro napsání  několika řádků a uveřejnění fotografií tilandsií a epifytních kmenů, které realizujeme. Vždyť i tyto rostliny tvoří doprovodnou vegetaci kaktusů.

Obr. č. 1 a 2 -  Ze sbírky autora

Se samostatným pěstováním se zabýváme už několik let, i když zpočátku jen okrajově. Nyní nás tyto rostliny nadchly nejen svým neobyčejným vzhledem,  velkou variabilitou,  množstvím druhů a forem, ale i svým způsobem života.  Najdou se mezi nimi „trpaslíci“  jako Tillandsia aizioides nebo T. tricholepis, ale i skutečně pěkné kousky, např. Tillandsia xerographica. Stejně tak, jako jsou rozdíly ve velikosti a vzhledu rostlin, jsou i určité rozdíly v nárocích jednotlivých druhů. Ty si dokážeme lépe uvědomit, pokud si představíme obrovský areál rozšíření těchto rostlin. Z toho vycházíme při budování sbírky, ale i při realizacích epifytních kmenů, neboť  podmínky pro budoucí zdárný vývoj rostlin  má každý druh zcela jiné.

Obr. č. 3 až 5 -  Realizovaný epifytní kmen

Přinášíme vám několik snímků epifytního kmene, který jsme na podzim osazovali v jednom nákupním středisku.  Základem je kmen akátu i s větvemi, jehož výška je 8 metrů a plocha v prostoru asi 3x4 metry. Je na něm několik stovek rostlin tilandsií, desítky bromélií a orchidejí. Většinou se jedná o druhy odolnější a méně citlivé vůči „přehmatům“ pěstitele.

Obr. č. 6 až 8 -  Realizovaný epifytní kmen

Do jaké míry se nám zmíněné  dílo podařilo,
necháme na posouzení čtenářům a návštěvníkům těchto stránek.

Jaroslav Dokulil
dokuliljaroslav(at)seznam(dot)cz

Stanislav Goliáš
golias.stan(at)seznam(dot)cz

 

zpět