Myslet sprostě, mluvit sprostě

Krátká zamyšlení Jardy Šnicera
jen pro dospělé a tvrdší povahy

Foto © Jaroslav Šnicer

Devastace krajiny menonity v Canyon Santa Clara, Chihuahua

Co se systémem, který nefunguje? Revoluce? Možná. Roky běží a člověk by pomalu otupěl. Učím se mluvit sprostě. Myslet sprostě. Protože sprostě v dnešní přeregulované společnosti znamená bez nánosu falše.

…bez  spousty pseudokorektních formulací, které nikam nevedou. Které jsou popravdě na hovno. Proč to všechno? Už mě nebaví tvářit se, že se nic neděje. Že zlepšující se systém ochrany přírody nakonec zafunguje. Nezafunguje. Nebuďme naivní. Alespoň ne tento. Nevěřím tomu. To dřív opice porodí klokana. I když to není zas tak nemožné. Politici vás o tom hravě přesvědčí. A jsme u toho: systém. Už není můj, je cizí. Jsem jako Rom, který má tendenci dělit svět na „my“ a „oni“. Ano, začínám tomuto pocitu beznaděje podléhat. Lze-li si vypěstovat jistou formu „rasismu“ na některé lidské vlastnosti a následně i skupiny lidí, pak si zasloužím být takto označen. „Hyeny a smrt za vraty Ráje, někdo už otvírá a hudba hraje…“BBP. Závidím všem, co ještě věří. V Boha, společnost, Kátě a Škubánkovi. Jenomže Škubánek je mrtvý, je mrtvý, je mrtvý…Vadí-li vám hloupost této věty, pak se zkuste zamyslet, jakými blbostmi si denně necháváme sytit hlavu.

Foto © Jaroslav Šnicer

Lophophora alberto-vojtechii NL28

Zatímco sledujeme postupující destrukci původních společenstev v roli bezmocných statistů a cpeme se nákupy z hypermarketů,… zatímco hloupě přijímáme roli systému, láme se chleba. Někdo možná namítne, že to ještě nikdo spolehlivě neprokázal. Dotyční prominou, ale na to seru. Oči jsou od toho aby viděli. Moje oči vidí na cestách mnoho zkázy. Co nevidí, to je spása, nebo aspoň naděje. A když už nějakou vidí, tak jí je zatraceně málo. Je mi z toho smutno, zlobím se a mám chuť křičet. Tak křičím.

Foto © Jaroslav Šnicer

Rancho El Jabali, Chihuahua

Všude, i ve státní správě či ve světě existují lidé, kteří to s ochranou myslí vážně. Vážím si jich o to víc, oč beznadějnější je realita. Oni si vybrali jednu z cest. Možná máme podobné pocity, podobné cíle. Oni systému ještě věří. Snaží se změnit jej k lepšímu. Tento postoj je principiálně správný, rozumný. Snad mi prominou. Jim nespílám.

Foto © Jaroslav Šnicer

Nálezce Escobaria aquirreana ssp. kalasii n. prov.
Ríša Kalaš, Canyon de Huasteca, Nuevo Leon

Pohled na instituce jako je například MŽP, ale vyvolává zoufalství. Pro naší problematiku nemají odborníky, a když, tak na úrovni okresního přeboru. Jejich postoje jsou slabé, primárně politické, zhusta nekvalitní. Nemají snahu něco měnit. Nikdo je nenutí. Nemají snahu nabídnout nám pozitivní roli. Pro ně jsme jen škodná. Ok, tak jo. Opět s výhradou, že ne všichni lidé uvnitř tací jsou. Znám některé pozitivní příklady a tak málo jich není. Přesto. Přesto si jako celek zaslouží velmi tvrdou kritiku. Kopu však do mrtvoly. Pan Drobil, to už je moc i na chovance v diagnostickém ústavu. Je to jako pokus vykostit nás všechny za živa. Jako snaha o veřejné smilstvo s následnou lobotomií přihlížejících.

Jeho pojednání na téma kůrovec je hodné medaile z rukou nejvyššího. Jasně že myslím Narcise. Neomylného pána, který nedělá chyby. Je směšné, kolik lidí tomu podlehlo a uvěřilo. Jestli má takto vypadat správa věcí veřejných, pak jsem proti. Každý můžeme volit vlastní cestu. Co za to zaplatíme je jiná věc. Toto není můj systém. Jestli oni jsou ti dobří, pak chci být vyvrhelem. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Jarda Šnicer (foto Zlatko Janeba)    1. Kdo zachrání druhy z rovin?

  2. Kdo zastaví Menonity, aby nevyvrhli střeva krajiny, neobrátili na pravou víru další krásná údolí severního Mexika?

  3. Kdy už „páni“ pochopí, že svěřovat záležitosti ochrany přírody do rukou poslů pseudokrektnosti je k ničemu?

  4. Proč má mít stát a jiné  instituce monopol na ochranu, když jejich výkony jsou mnohdy groteskní?

  5. Proč panuje pokrytectví kolem obchodního potencionálu ochrany přírody?

  6. Jsou proroci jen maskované Slizky, gely na přání? (určeno milovníkům Červeného trpaslíka)

  7. Proč řadě z nás nestálo za to, přijet na Konferenci Úhly pohledu/Spiny perspectives a přispět tak ke zlepšení našeho obrazu směrem k institucím i zahraničí?Doporučuji RESPEKT č. 47, listopad 2010, str. 46 – 53 „ Záchrana africké divočiny“
Komentář… Ochrana přírody. Prý o tom hovno víme. Oni pro to hovno dělají, ale chrání si monopol na pravdu. Kdo je tady větší „sráč“?Komentář k obrázkům
…Kdo zachrání druhy z rovin? Poslední roky ukazují, že roviny mají v rámci xerofytních společenstev vysoký stupeň biodiverzity. Jsou ale v přímém konkurenčním střetu se zemědělskou činností člověka. Současná ochrana tyto unikátní společenstva nechrání dostatečně. To vidím, to vím. Fandím každému kdo sebere semínka a pokusí se dotyčné druhy množit v kultuře. Fakt, že je to ilegální je ostudou těch nahoře, ne nás.

…Nový nález? Ten si můžeme leda tak sežrat, nebo si ho strčit...všichni dobře víte kam… Popsat ho ale nesmíme. Ne bez podvádění. Já ale kurva nechci podvádět!

Komentář…
Majitelé rančů jsou mnohdy velmi osvícení a spolupráce s nimi je cestou do budoucna. Skupovat půdu a tu pak rozumně využívat je pro ochranu jednou z variant. Nadávat na nově oplocené pozemky nemusí být správné.
 
…Menonité. Jako komunita a zemědělci jsou velmi úspěšní. S "alibi od Boha" obracejí radlicí půdu na mnoha unikátních místech severního Mexika. Momentálně jde o téměř nepřekonatelnou překážku v ochraně přírody na dotčených místech. Plošné a cílené ničení přírody. Tak kdo je tady škůdce, do prdele! 

 
Text a foto: Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz
 


(C)

zpět