Zima ve sbírce Libora Kunteho

- ve sbírce, která teď není skoro vidět

Skleník ometat nebudu, ten to udrží

A je to tady zase. Milostivý sníh přikryl zahradu, která se zahalila běloskvoucí čistotou a tak nikdo nepozná, že jsem nestihl uklidit několik drobností jako je např. malilinkou motorovou sekačku na trávu… Vloni jsem psal údaj o tom kolik sněhových vloček zasype planetu Zemi za zimu, ale mám pocit, že letos bych musel údaje o ročním úhrnu zdvojnásobit. A to je teprve prosinec!  Uvidíme co se bude dít, ale předpovědi počasí jsou v krátkodobých vyhlídkách optimistické a slibují mírné oteplení. Jedinému komu je opravdu dobře je naše fena svatobernardského psa jménem Viktorie nebo-li Viki. Sníh jí dělá neskonalou radost, dožaduje se neustálého dovádění, řádění a procházek, přičemž je tato zábava umocňována kol létajícím sněhem!

Stříšky jdu omést jakmile dopíšu příspěvek do Novin

Kaktusy i sukulenty zazimované v suterénní místnosti našeho domku si určitě libují, že jsem je stihl zavčasu uklidit, ale kdyby věděly, že určité prominentní skupiny zimuji na světle a v příjemné teplotě zimní zahrady, určitě by zastávkovaly a příští jaro nekvetly. Stávkovaly by tak možná za trošku víc světla při zimování, za větší květináče, za přísun hnojiva, za častější zalévaní… (naštěstí jim za nic neplatím!). Těmi prominenty jsou některé teplomilné rody a také všechny sukulentní klejichovité rostliny. Ty zimuji v zahradě proto, abych je měl pod kontrolou, protože před zimou špatně zlikvidovaná kořenovka, dokáže bez uzardění během zimování perfektně zlikvidovat tyto překrásné stapéliovité sukulenty, když se v suchu a relativním teple rychle pomnoží. .      

Luxusu zimní zahrady si užívají především stapéliovité rostliny

Brzy budu vysévat. Činím tak pravidelně 1. ledna. Pro nás doma je tento den nesmírně významný, protože naše prvorozená dcera Kačka spatřila světlo tohoto světa právě v tento den roku devatenáctistéhodevadesátéhočtvrtého. Už jí bude sedmnáct – panečku, ta ale zestárla! Takže prvního ledna jsme dostali na svět naše první děťátko a já každoročně na počest tohoto zázraku lidského zrození dávám tisícům semínek možnost vyklíčit a přeměnit se v rostlinku. U řady z nich se setkávám se zarputilým vzdorováním, jiné vyklíčí snad ne větší míře než bych potřeboval. Co je však zákonité semena těch kaktusů, které bych potřeboval většinou klíčí špatně nebo rovnou vůbec, ale semínka takového Gymnocalycium saglionis vyklíčí na sto procent – a že jsem jich v létě sklidil. Alespoň bude co pikýrovat, když ty horizontíci klíčí a rostou tak blbě!!!

Viki je na zimu řádně připravena a užívá si ji naplno

Mějte krásný zimní čas!
Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět