Zabíjačka v Huasteca Canyon

(Cesta za Agave albopilosa - závěr)

Krátká zastavení Jardy Šnicera
Foto © Jaroslav Šnicer

Benjamin

Den, kdy se budeme muset s Benjaminem a jeho přáteli rozloučit se přiblížil. Začalo pršet. Slíbená kamioneta stále nikde a jestli brzy nepřestane lejt, cesta bude nesjízdná. Tušíme komplikace. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Odjezd na oslovi

Odjet ale musíme, i kdyby to mělo být na oslovi. A taky že jo! Benjamin nám před oranžově natřená vrátka školního dvorku přistavil svého oslíka. V ruce drží provazy a kus po kuse přivazuje naše zavazadla. Lékárničku a dalších pár drobností z naší výbavy necháváme jako pozornost našemu hostiteli. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Loučení

Loučení s ženou a dcerou je přeci jen trochu formální, ten odstup má ale své důvody, které lze souhrnně nazvat kulturní odlišností. Jistý odstup žen vůči cizincům je zde v odlehlých vesničkách spíše normou.

Foto © Jaroslav Šnicer

Krajina podél cesty

Cesta je kluzká, do toho nepřestává drobně pršet. Tom se už zase loudá. Jeho fotografické nadšení je něco, co by vydalo na samostatné téma. Benjamin mi podal cigáro, kouříme a ohlížíme se po Tomovi. Je to louda, dá se na to ale zvyknout. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Znovu a nyní o dost podrobněji prohlížíme krajinu podél cesty a to, co s ní udělal poslední hurikán. Políčka už pro letošní rok zůstanou ladem. Kolem lze tu a tam spatřit červené plody „Chille del monte“. Středně velké, řídce rozvětvené rostliny plodí několik měsíců. Oč menší jsou jejich plody, o to pálivější. Průměrný „gringo“ umírá po páté kuličce. Kdo neumře, není „gringo“.

Foto © Jaroslav Šnicer

Rančo

Po hodině a půl pochodu se v zatáčce vyloupnul chlapík se psy. Známe ho od vidění, jednu noc s námi dokonce přespal ve škole. Tak trochu podivín, i když on si o nás nejspíš myslí totéž. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Zabíjačka v Huasteca Canyon (1)

Pokračujeme dál. Kousek odtud je rančo, kam spolu s Benjaminem míříme. Patří jeho bratrancovi. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Zabíjačka v Huasteca Canyon (2)

Hned za branou se kolem nás prohnalo stádo splašených koní. Naproti jde několik chlapů. Seznamování jde hladce. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Zabíjačka v Huasteca Canyon (3)

Netrvá ani hodinu a už vlečou kozu. Roztápí pod grilem. Nůž se opakovaně noří do krku, život pomalu uniká z jejího těla a plní hrnec teplou krví. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Zabíjačka v Huasteca Canyon (4)

Je to fascinující podívaná, která bez ohledu na naší útlocitnost nabízí zajímavý exkurz do života těchto lidí. Pivo nám v tom pomáhá. Bojím se, jestli je ho dost. Ještě že tu není Liborek, s ním bychom byli na suchu už za půl hodiny. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Zabíjačka v Huasteca Canyon (5)

Nepřestává poprchávat, dnes už najisto neodjedeme. Benjamin tu s nám zůstal a pije s námi pivko. Trochu se rozjel. Je milé vidět, jak je na nás hrdý. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Zabíjačka v Huasteca Canyon (6)

Jsme pro ně jako exotická zvířátka, co utekla ze ZOO. Trochu přeháním. Kozu jíme zpola syrovou, komu to ale vadí? 

 
Text a foto: Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz
 
 

Související články

Cesta za Agave albopilosa
Nečekané setkání s Agave parrasana

(C)

zpět