Listopad se sukulenty u Jandů v Pávově

Listopad je pro sukulentáře poslední šancí uklidit pod střechu co se dá. Pro samotné rostliny je zase obdobím příprav na horší časy. Moc jich nekvete, ale mnohé kytky již své zimní květy chystají. Přelom října a listopadu je pravidelně dobou, kdy u nás vykvétá mezirodový kříženec zvaný 'Blue Mist'. Donedávna jsme si mysleli, že se jedná o křížence rodů Echeveria a Pachyphytum, ale všechno je možná jinak. Až do loňského roku jsme v jeho případě byli zvyklí pouze na květy tmavě červené, letos nás kříženec překvapil květy úplně jiné barvy. Genetické tance bývají často tajemné, ale mají něco do sebe! 

Obr. č. 1 - Květenství Pachyveria (?) 'Blue Mist' tak, jak jsme jej znali až dosud

Obr. č. 2 - Letošní květenství naprosto identické rostliny v úplně jiných barvách!

Solandra grandiflora v našich podmínkách roste v zimě a odpočívá zcela bez listí v létě. Její obrovské květy (20 cm) jsou zprvu bílé, ale postupně žloutnou, takže v závěru kvetení jejich zbarvení připomíná dresy brazilských fotbalových kouzelníků. Zimní zahrada tou dobou připomíná dobře zavedenou parfumerii. V přírodě prý tuto lilkovitou (Solanaceae) rostlinu opylují netopýři! Ačkoliv nemá se sukulenty nic společného, s těmi našimi ji už k oboustranné spokojenosti pěstujeme spoustu let!

Obr. č. 3 -  Květy Solandra grandiflora v obou fázích svého barevného vývoje 

Obr. č. 4 - A voňavý květ solandry ještě jednou

Jen zlomeček rozměrů (5-6 mm) předešlých dosahují květy Monanthes polyphylla. V dubnu či květnu jich u nás bývají k vidění stovky, ale tenhle jediný si to nějak popletl, a tak musel být zvěčněn! O něco větší jsou květy Piaranthus geminatus ssp. geminatus (asi?). I kdybychom je náhodou přehlédli, silný zápach nás k nim neomylně dovede! Navíc z čeledi Asclepiadaceae v listopadu příliš jiných rostlin beztak nekvete. 

Obr. č. 5 - Detail zcela výjimečně podzimního květu Monanthes polyphylla

Obr. č. 6 - Silně zapáchající, ale nádherné květy rodu Piaranthus

Také listopadu kralovala v našem skleníku žlutá! Tentokrát kromě desítek květů titanopsů i prostřednictvím tlamiček tygřích i jiných (rod Faucaria) s květy velkými i menšími, ale zato se poctivě otevírajícími odpoledne co odpoledne bez ohledu na počasí venku!

Obr. č. 7 - Velké i menší květy faukárií 

Obr. č. 8 - Obyčejné kytky s neobyčejně hezkými květy

Rekordmankou v kvetení je u nás každoročně Euphorbia francoisii. Od jara do podzimu stihne vykvést třeba třikrát i čtyřikrát! Protože naše sukulenty zaléváme celoročně, potěší nás často třeba i o vánocích! Vzácností pro nás naopak byl květ na posledním snímku. Žlutých květů Titanopsis calcarea jsme letos viděli opravdovou záplavu, jakou dlouho nepamatujeme, ale bílý mezi nimi byl jediný! Navíc o celý jeden centimetr větší než ty žluté nejrůznějších odstínů, což znamená 166% průměrné velikosti. Hotový titanopsí úderník, což mi připomíná, že kdysi býval listopad měsícem československo-sovětského přátelství, a do Mexika za kaktusy mohla tehdy vyrazit jen hrstka vyvolených!

Obr. č. 9 - Kvetoucí Euphorbia francoisii

Obr. č. 10 - Titanopsis calcarea výjimečně v bílém provedení


Přejeme příjemné prožití Svátků vánočních
všem lidem od kaktusů a ostatních sukulentů,
a jejich kytičkám budiž dopřána alespoň občas
trocha slunečního svitu!

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět