Sukulentní bonsaje Zlatka Janeby (1)

…aneb nový způsob tvarování tropických bonsají pomocí chladu

I když ten název může znít trochu jako parodie na příspěvky Honzy Gratiase, rozhodně mu zde nechci a ani nemůžu konkurovat. Snad se Honza nebude zlobit, že mu fušuju do řemesla. Chtěl bych se ale podělit o pár vlastních zkušeností, tentokrát s druhem Adenium multiflorum.

Foto © Zlatko Janeba

Adenium multiflorum

Rostlinu na přiložených obrázcích jsem si pořídil asi tak v roce 1996 na pražské výstavě kaktusů v BZ Na Slupi. Přesně si to již nepamatuji. Mnoho let stála za oknem našeho panelákového bytu v Turnově. Stála tam tak trochu v ústraní a nebyla jí věnována téměř žádná péče. Od té doby, co ji mám, byla přesazena pouze dvakrát. A tak nic moc nedělala, akorát kmínek tloustnul. Přes léto měla krásné zelené listy, na kterých se vždy později usadil a přemnožil červený pavouček, listy zežloutly a na podzim opadaly (i s pavoučkem!) …a tak to šlo rok za rokem. Vcelku nuda.

Během jednoho telefonátu s tátou, který se o část mé sbírky staral během mého pobytu v USA, mi jen tak mezi řečí řekl: „Jo, a kvete ti tady ta bonsaj za oknem…”. Prostě se jednalo o takovou nenáročnou a nezničitelnou rostlinu, která moc parády nenadělala. A k tomu se mi ještě mstila…, vykvetla zrovna, když jsem byl pryč. Nevděčnice.

Bylo to takové koště. Snažil jsem se „to” sice také občas řezem tvarovat, ale nešlo to. Vždy vyrazily pouze 2-3 nové, tenké a rovné výhony a evidentně „to” nechtělo dělat žádnou košatější korunku, jak jsem si v duchu moc přál. Prostě nuda a beznaděj.

Ale nakonec se přeci jen něco zajímavého stalo a ta rostlina ve mně opět probudila velký zájem a obdiv…

Foto © Zlatko Janeba

Je známo, že rostliny rodu Adenium jsou teplomilné rostliny a vyžadují vyšší teploty po celý rok. Během zimy 2009-2010 jsem ji nechal v nevytápěné místnosti s teplotou kolem 7-10°C. Teplota, kterou tyto rostliny v pohodě snesou, pokud to není dlouhodobě. Jenže tenkrát při takové teplotě byla ta moje „bonsaj” asi 3 měsíce v jednom kuse a jak se později ukázalo, za tu dlouhou dobu jaksi nachladla. Větvičky jí začaly od konců jakoby vadnout a odumírat. Myslel jsem již, ze je celá rostlina ztracena a tak jsem ji ponechal svému smutnému osudu (akorát jsem ji dal na teplejší místo). Vadnutí a měknutí výhonů se po čase zastavilo. Tenké větve odumřely, ale rány se zacelily a odumřelé uschlé větve šly snadno odloupnout a na kmínku zůstaly pouze obrovské jizvy. Ani pak se ale dlouho nic nedělo… ještě nebylo vyhráno.

Foto © Zlatko Janeba

Když se později trochu víc oteplilo a rostlina dostala občas vláhu, tak začal zjizvený kmínek obrážet. Kupodivu, a k mé veliké radosti, vyrazilo obrovské množství nových výhonů. Později jsem jich napočítal kolem 40! Během léta se vytvořila nádherná koruna ze svěžího listí a rostlina si zasloužila obdiv (nejen můj, ale i od příležitostných návštěv). „Bonsaj”, jak ji můj táta přezdíval, pak dostala i svou dávku hnojiva a na podzim se „odvděčila” jedním květem (musím se podívat do literatury, kdo že to vymyslel název multiflorum?).

Foto © Zlatko Janeba

Co z toho všeho plyne?
Za prvé: tuto rostlinu (a podobné druhy) budu zimovat trochu tepleji.
Za druhé: napadlo mě, zda by se takové kontrolovatelné prochladnutí nedalo použít k tvarování určitých druhů teplomilných bonsají (opakované pokusy s nožem nebyly úspěšné, ale jedno pořádné nachladnutí dalo super výsledek!). No, asi by to vyžadovalo trochu víc zkušeností a experimentování.
Za třetí: pokud se někdo pokusí opakovat takový experiment, tak nenesu žádnou odpovědnost za zničené rostliny. Každý pouze na vlastní triko.
A za čtvrté: raději přeci jenom zůstanu u mrazuvzdorných kaktusů a sukulentů.

Foto © Zlatko Janeba

Přesto se už teď těším na léto a doufám, že se „to” zase pěkně zazelená a rozkošatí se „to” ještě více … a že „to” zase „bohatě” pokvete. Třeba si to už  příště zaslouží alespoň přezdívku „biflorum”.

 
Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: desert-flora(at)seznam(dot)cz
 
 

(C)

zpět