Jedenáctka v Mexiku (7)

Seriálek Petra Šimona

Je sobota 13. 3. 2010, studená noc. Já jsem spal z důvodu nemoci v autě a tak mi bylo teplo. Následoval přesun do města San Juan Capistrano, kde v okolí roste Echinocactus grusonii. U místní benzinové čerpací stanice je malá předzahrádka s gruzony a tripuškami. Fotíme se a už netrpělivě spěcháme na lokalitu. U mě je chřipka v plném proudu a tak zůstávám v autě a čekám na kluky. Ti se vracejí po čtyřech hodinách a jsou nadšeni. Nádherná příroda ozdobená majestátními rostlinami. 

Obr. 62 – Tripuška (Coryphantha tripugionacantha)

Další plánovaná lokalita, kterou jsme měli v plánu navštívit, byla nedaleko. Dle korespondence zde měli růst opět gruzoni, ale tentokrát celí zbarvení do růžova. Plány nám zkomplikovala porucha auta, které ztratilo výkon. Místní mechanik se neodvažuje opravovat auto z půjčovny. Přesunuli jsme se tedy pouze na lokalitu Coryphantha tripugionacantha, kde rozvíjíme tábor.

Je neděle 14. 3. 2010, teplé ráno, slunce pálí. Obhlížíme lokalitu, fotíme rostliny a studujeme variabilitu. Barva trnů se mění od světle hnědé po skoro černou a výraznost tří trnů u většiny rostlin nedosahuje evropské zvyklosti. Asi i zde proběhla selekce na klony, které se lépe prodávají. 

Z důvodu poruchy motoru přejíždíme do města Valparaíso a snažíme se o opravu. Je neděle a nejsme úspěšní. Rozdělujeme se. Toyota se vrací zpět a pokusí se najít růžové gruzony. My pomalu jedeme do města Fresnilo a večer trávíme ve městě.

Obr. 63 – Mammillaria perezdelarosae v. andersonii 

Je pondělí 15. 3. 2010, chladné ráno s oblačností. Vracíme se zpět do města, nalézáme servis volkswagenu a necháme diagnostikovat poruchu. Telefonujeme do půjčovny a domlouváme řešení. Opravu proplatit nechtějí. Dovezou nám auto nové, ale až druhý den. Odhadujeme naši budoucí polohu a vychází to na město Jesus Maria u Aguascalientes. Pokračujeme po vlastní ose směr Zacatecas – Rincón de Romos – Villa García. Na kopečku za touto vesnicí roste andersonka. Doprovodnou vegetací byly Ferocactus hystrix, Mammilaria jaliscana, Glandulicactus sp., Coryphantha sp., Echinofossulocactus sp.

Obr. 64 – Steňák (Echinofossulocactus sp.) 

Po necelém kilometru stavíme stany, ohýnek a vaření polévky. K večeru se ochlazuje a fouká vítr. Moje chřipka je na ústupu, ale v celé dutině ústní se mi vytvořily boláky. Skoro nejím a snažím se kloktat vším, co je po ruce.

Obr. 65 – Mammillaria perezdelarosae 

Je úterý 16. 3. 2010, po teplé noci přišlo studené ráno. Po tradičním ranním rituálu následuje přesun za sestrou andersonky. Lokalita je známa pod označením Jesus Maria, ale toto město není zdaleka tím nejbližším. Historická mystifikace, která se udržela dodnes. Charakter lokality byl velice podobný a doprovodná vegetace také.

Obr. 66 – Steňák  

Krátkým přejezdem k vesnici Magey jsme se dostali na území, kde roste Mammillaria bombycina. Já opět zůstávám v autě. Po zastávce v místním krámku jedeme do Jesus Maria na domluvenou výměnu auta. Po telefonátu z půjčovny zjišťujeme, že náhradní auto bude až další den v deset. Ve městě večeříme.

Je středa 17. 3. 2010, ráno s čajem a instantní polévkou. Dopoledne čekáme na náměstí na zaměstnance půjčovny. Setkáváme se s druhým vozem a jeho posádkou. Diskutujeme jejich zážitky a nálezy. Obhlížíme také náměstí, které je neuvěřitelně čisté a udržované.

Obr. 67 – Náměstí v Jesus Maria

Volného času s Karlem využíváme k hledání lékárny. Nacházíme a snažíme se koupit léky na moje boláky v puse. Překvapivě zde ordinuje i lékař, který nás vede do své ordinace v prostoru za lékárnou. Seznamujeme se ve španělštině, ale dále se dorozumíváme anglicky. Po vyšetření a předepsání antibiotik a paralenu mi je vystaven účet na 125 peso (asi 175 Kč).

Obr. 68 – Baudilio Riesco Palino

Přijíždí nám nové auto, bílý Ford Tranzit, najeto 15 tis. kilometrů, bez škrábanců. Přendáváme věci. Vyrážíme opět všichni na cestu do starobylého města Tula, kde jsou známé pyramidy. S mnoha zastávkami dojíždíme do cíle, hledáme levný nocleh a ubytováváme se.

Obr. 69 – Opravdu laciné bydlení  

Večer jdeme do města vyměnit si peníze, pokoukat a najíst se. Nezapomenutelným zážitkem bylo místo nazvané „Plaza de Tacos“.

Obr. 70 – Kája by řekl takóseček


Jedenáctka v Mexiku - díl 1. | 2. | 3. | 4. | 5.|  6.

Petr Šimon
E-mail: shimon(at)seznam(dot)cz
 

zpět