Prosinec ve sbírce Libora Kunteho

Miláček sezóny

Zima nastoupila zatraceně rychle a zostra! Venku jsou třeskuté mrazy a to před čtrnácti dny padaly teplotní rekordy šplhající se nad 20°C. Co naplat – sbírka zazimovaná, zimní zahrada temperovaná přibližně na 15°C tak, aby měly i choulostivější rostliny vhodné podmínky k přezimování. Jednou z nich, které mají ono výsostné právo okupovat police a závěsy tohoto VIP prostoru je také Hildewintera colademononis

Hildewintera colademononis (1)

Je to takový miláček, který si získal opravdovou přízeň a náklonnost všech členů domácnosti – má totiž to, co mnohé jiné kaktusy neskýtají – je prostě k pomazlení! Přivezl jsem si jej z jednoho krásného kaktusového zahradnictví. Jeho spolumajitelem je náš kamarád Stefano Colombo, přičemž firma se jmenuje Colombo Cactus (http://www.colombocactus.com) a sídlí v krásném městečku Casatenovo, ležícím pár desítek kilometrů severně od Milána.

Hildewintera colademononis (2)

Tento bolivijský kaktus byl popsán teprve v roce 2003 a od té doby zažil nebývalý boom. Jeho elegance si povšimli všichni pěstitelé a obzvláště pak pěstitelské firmy, které mají v současné době namnožené tisícovky kvetoucích exemplářů. I u nás se s tímto kaktusem můžeme setkat v nabídkách firem zabývajících se obchodem s kaktusy. 

Hildewintera colademononis (3)

Jak se zdá, jeho pěstování v závěsném květináči není vůbec náročné. Kaktus pravidelně kvete během celého léta a bezesporu upoutá pozornost každého návštěvníka sbírky. Vřele doporučuji – teď přes zimu vymyslete prostor, kde jej umístíte a hned zjara si jej pořiďte. Určitě vás nezklame a myslím si, že to je přesně ten typ kaktusu, který dokáže „svést na scestí“ nerozhodnuté obdivovatele pichlavé krásy.

Tak tedy příjemné rozjímání
a na jaře s „opičím ocasem“!!!

Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět