Echinocereusy v našich sbírkách v roce 2009 (8)

Aneb Echinocereusy - nejpestřejší rod z říše kaktusů

Mrazuvzdorné druhy
Pěstovat rostliny přes zimu venku je velmi zajímavé. I v zimě je co dělat a co pozorovat. Sníh, který zakrývá skalku až tak zajímavý není. O to hezčí ale je když sníh sleze. Kaktusy samy poznají, kdy je ta nejvhodnější doba pro „začátek sezóny“. Vůbec se nenechají znervóznit, že v březnu vyndávám na parapety Rebutia, Lobivia, Tephrocactus. Klidně si čekají na začátek sezóny po svém. Kolikrát jsem se jim snažil vysvětlit, kdy mají začít růst, dokonce jsem zkusil vyvěsit ve fóliáku poblíže skalky kalendář. Ale nebylo to nic platné.

Echinocereus chloranthus PP 723A

Pro zimování ve skleníku nebo venku pod krytem jsou vhodné téměř všechny echinocereusy rostoucí na území USA. Jen pozor na kytičky z Arizony, ty jsou nějak choulostivější. Zima v Arizoně asi není „kompatibilní“ se zimou ve střední Evropě a to dokonce ani v Polabské nížině. V dálce slyším nespokojené hlasy, že rostliny z Arizony máte vyzkoušené a zimu přežijí. 

Echinocereus coccineus var. arizonicus SB 488,  Hidalgo Co., NM

Arizonské rostliny bez problémů přezimují chráněné v nevytápěném a větraném skleníku. Nevytápěný skleník jsem ale uvedl do provozu teprve před 14 dny. Ve fóliovníku s otevřenými čely jim to u mne příliš nesvědčí. Velmi dobrým vodítkem, jaké rostliny mohou přežít mráz a za jakých teplotních podmínek, je mapka v knize „Mrazuvzdorné kaktusy“ od pana Vereše.

Skupina 2 - se standardním zimováním
Mexické druhy lze úspěšně zimovat spolu s ostatními kaktusy. Teplota mezi 5-10°C a sucho (světlo není podmínkou).

Echinocereus pectinatus, Ocampo, Coahuila

Typickým příkladem jsou E. pectinatus, E. dasyacanthus nebo všechny „měkomasé“ zelené echinocereusy. Při letním pěstování jsou poměrně tolerantní, snášejí stejně dobře skleník i pobyt venku pod stříškou nebo v otevřeném fóliáku. 

Echinocereus polyacanthus, Paso Coneto, Durango

Zdá se mi, že pěstováním mimo skleník na průvanu dosáhnou krásnějšího vytrnění. Viděl jsem ale mnoho rostlin, které byly umístěny ve skleníku a byly také překrásně vytrněné.

Echinocereus tayopensis

Skupina 3 -  Krasavci a rarity
Poměrně početná skupina s mnoha krásnými druhy. Jakoby právě ty nejkrásnější patřily do této skupiny. Zimování snášejí většinou bez potíží. O to větší trable s nimi mohou být v období růstu.
E. pulchellus, E. knippelianus, E. palmeri, E. hancockii, E. maritimus, E. fobeanus, E. chisoensisE. reichenbachii ssp. burrensis a témeř všechny Wilcoxia. Někdo rostliny naroubuje. To sice zajistí bezproblémový růst rostlin. Většinou ale na úkor jejich vzhledu.

Echinocereus knippelianus

Například E. davisii, který na vlastních kořenech roste dobře a uchovává si typický nízký vzrůst. I když v dospělosti vytvoří trs, stále se jedná o velmi pěknou miniaturu. V přírodě kouká ze země pouze vrchol rostliny. Naroubované E. davisii vypadají poněkud jinak. Tuhou zimu 2009/2010 ale ve fóliovém krytu přečkaly nečekaně špatně. Zimní pobyt v nevytápěném skleníku snáší o poznání lépe.

Echinocereus papillosus

Možná že slova „zimní pobyt venku“ nejdou na první pohled příliš dohromady s termínem „choulostivější druh“. U hodně druhů jsem si ověřil, že právě rozumné „zimnění“ jim prospívá. Kytičky, které pocházejí z jižního Texasu, mám ale pro jistotu celou zimu v nízkých přepravkách, připravené k velmi rychlému přestěhování do garáže, pokud by hrozily větší mrazy (asi pod -10°C). Je otázka, zda by tohle opatření bylo nutné  při chráněném zimování v nevytápěném skleníku.

Echinocereusy v našich sbírkách v roce 2009 - díl 1.| 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7.

Text a foto © Honza Muller
E-mail: muller-honza(at)tiscali(dot)cz
přidaná ilustrativní foto P. Pavlíček
Napsáno pro www.kaktusyroudnice.cz

 

zpět