Kudy za bájným Astrophytum crassispinum?

Tímhle článečkem se obracím spíše k budoucím cestovatelům do Mexika, mohou to brát jako téma průzkumu dalšího zajímavého kousku kaktusového světa.

Astrophytum niveum f. nudum (1)

Poměrně známá je lokalita asi 40 km západně od Cuatro Cienegas. Po prašné cestě se dojede na místo, kde se prašná cesta křižuje se železnicí. Nad tímto místem (jižně) je stožár MO a okolo stožáru (resp. nalevo od něho) se nachází poměrně početná populace Astrophytum niveum f. nudum. Sem tam se ale mezi nimi objeví i normální“ stříbrné niveum.

Stožár MO

Rakouský kaktusář a cestovatel Hainz Swoboda svého času mluvil o tom, že zelená nivea se smíšeně vyskytují v Sierra Madera, asi 40 km západně od Cuatro Cienegas, a čím výše se na sever od silnice stoupá, tím je populace nudálních niveí hustší a stříbřitě vybarvené formy mizí.

Astrophytum niveum f. nudum (2)

Nahoře pak údajně rostou nudální rostliny s plus mínus kratšími, silnými a tvrdými, častěji zlatými trny. O barvě květů se však nezmínil, ale pokud by zaznamenal čistě žlutý květ, určitě by možnou podobnost s Astrophytum crassispinum vzpomněl.

Typické Astrophytum niveum – náhodná mutace s čistě žlutým květem

Protože však ve své sbírce pěstuji i typické A. niveum se žlutým květem (viz obrázek), není vyloučeno, že čistě žluté květy lze najít nejen mezi těmito nudálními astrofyty.

Cesta k Astrophytum crassispinum?

Pokud bych tedy chtěl hledat rostliny podobné Astrophytum crassispinum, hledal bych zřejmě na západ od Cuatro Cienegas, ve vyšších polohách Sierra Madera, zajel bych co nejdále do kopců po polní cestě, která je od stožáru MO velmi dobře vidět, jak se vine vzhůru mezi kopci.

A protože jsem od pana Swobody získal semenáček, který za pár let vykvetl nádherně čistě žlutým květem, právě tak si představuji bájná Astrophytum crassispinum, a hledal bych je na vrcholcích kopců severně od stožáru.

Takto si představuji podobu bájného A. crassispinum,
kvetoucí semenáček od pana Swobody

Kdyby se na tomto místě opravdu krasispínum nalezlo – byla by to bomba!

Pavel Pavlíček 
E-mail: pavlicek(at)chrudim(dot)cz
 

zpět