Říjen se sukulenty u Jandů v Pávově

První třetinu měsíce jsme strávili na ostrově Madeira, známém lahodným vínem a příjemným podnebím, v němž všechno roste samo. Na Madeiře je ideální klima spíše pro bromélie, ale sukulentům také náramně svědčí. Ve zdejší nádherné přírodě lze dokonce nalézt několik endemických druhů. Jedním z nich je Aeonium glandulosum, rostoucí podél takřka celého severního pobřeží ostrova. Přízemní růžice této rostliny dorůstají průměru až 25cm, kvetou na přelomu jara a léta, a my jsme je zastihli ve fázi probouzení po krátkém letním odpočinku. 

Obr. č. 1 - Semenáčky Aeonium glandulosum ve skalách u Boca do Risco

Obr. č. 2 - Dospělá rostlina Aeonium glandulosum nad Camara de Lobos

Doma nás po návratu čekala záplava žlutých kvítků Titanopsis calcarea ve všech možných odstínech. Považuji tuto rostlinu za jednu z nejkrásnějších vůbec. Příroda si v jejím případě  dala opravdu záležet! 

Obr. č. 3 - Podzimní květy Titanopsis calcarea

Obr. č. 4 - Titanopsis calcarea nabízí množství odstínů žluté

Orbea (Stapelia) variegata je rostlina, která nikdy nezklame. Kolik asi typů jejích nádherných květů ještě uvidíme? Ten poslední, který se mezi našimi sukulenty objevil, se také mimořádně vyvedl. Byl zvláštní tím, že světlé odstíny na květech převažovaly nad tmavšími! To zářivé květy Echeveria affinis překvapily jen velkým zpožděním, jako ostatně vše v tomto roce s podivným počasím a krátkým létem.

Obr. č. 5 - Orbea (Stapelia) variegata a další příklad její variability

Obr. č. 6 - Kvetoucí Echeveria affinis

Na závěr ještě krátce o setkání s kmenovými náčelníky ostrova Madeira. Ve zdejších parcích je radost pobýt! Rostou tu i kytky, které sami celá léta pěstujeme doma, a přesto dosahují jenom zlomečku velikosti těch zdejších.

Obr. č. 7 - Nolina (Beaucarnea) recurvata a Jandová Ivana

Třeba taková Nolina recurvata. Můžete jich v madeirských parcích i ulicích vidět stovky, všechny obrovské a krásně rostlé! Totéž platí o Chorisia speciosa, brazilském stromu s kmenem porostlým hrozivými trny a nádhernými květy v mohutných korunách.

Obr. č. 8 - Chorisia speciosa a Janda Jiří

Obr. č. 9 - Květy a plody Chorisia speciosa

Obr. č. 10 - A ještě pozdrav s typickou madeirskou chaloupkou


Krátkou a mírnou zimu přejeme všem kaktusářům i zelinářům, 
jakož i jejich miláčkům z říše sukulentů!

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět