Ve sbírce Libora Kunteho - říjen

Měsíc říjen je ve znamení kvetoucích ariáčků, které se i v netopeném prostředí dočkaly vyšších teplot, díky poměrně častým slunným dnům. Také sukulentní klejichovité rostliny často a vytrvale vykvétají s nastalým podzimem.

Orbea melanantha (1)

Pro mě byl letošní rok překvapením, když se objevily první květy u Orbea melanantha (Schlechter) Bruyns. Jedná se o velmi efektní druh i svým výrazným stonkem, který je krátce válcovitý, asi jen 10 cm dlouhý a 1,5 až 2 cm široký, rozdělený na 4 výrazná žebra se špičatými bradavkami dlouhými až 1 cm. Opravdu velmi krásné květy vyrůstají v horních částech jednoletých výhonů, obvykle po 3 až 5 na květních stopkách dlouhých 1 až 1,5 cm.

Po otevření je 3,5 až 5 cm široká koruna zbarvena tmavě purpurově nebo tmavě červenohnědě; obvykle je barva jednolitá, se světlejším středem zbarveným do fialova. Z toho důvodu jsou květy u rostliny na snímku velmi zajímavě zbarvené; drobné, nepravidelně rozmístěné okrové skvrny se zahušťují směrem ke středu květu, což ukazuje na velkou variabilitu rostlin v barvě květů; okraje korunních cípů jsou jemně porostlé tmavými chlupy. Vyobrazená rostlina pochází z komerčního množení firmy Haage z Erfurtu. Matečná rostlina byla z bývalé NDR přivezena v roce 1985.

Orbea melanantha (2)

Původně popsané rostliny byly sbírány v Jihoafrické republice (Transvaal), ale současné poznatky o rozšíření tohoto druhu udávají lokality především ze severu JAR (okolí Mpumalanga v Severní Provnicii). Druh se také vyskytuje v dalších afrických státech, jako je např. Mozambik nebo Zimbabwe.

Ve sbírkách patří k méně pěstovaným druhům, což je nesmírná škoda, protože jeho květy jsou úchvatné, i když mírně zapáchají kvůli přilákání opylovačů. Druh rozmnožujeme bez větších problémů zakořeňováním jednotlivých odnoží. Často se stává, že poléhající odnože, které se dotýkají substrátu, samovolně zakoření a tím je vypěstování nové rostliny jednodušší.

Doufám, že Vám pohled na poslední květy podzimu nevhání slzy do očí,
protože jaro tu bude co nevidět…
Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět