Echinocereusy v našich sbírkách v roce 2009 (7)

Aneb Echinocereusy - nejpestřejší rod z říše kaktusů

Dělení rodu podle způsobu pěstování
Žádné pěstitelské poznatky a zkušenosti neplatí absolutně všude. Vždy je třeba zohlednit umístění sbírky a přístup každého pěstitele ke kultuře kaktusů. Echinocereusy jsou asi nejpestřejším rodem v celé říši kaktusů. Pestré jsou i podle nároků v kultuře. V posledních letech se často říká, že rostou nejlépe venku a že je škoda umísťovat je do skleníku. Je to pravda, ale…

Osobně dělím rod podle nároků na pěstování do tří skupin:
1) Zimovzdorné a mrazuvzdorné
2) Mexické - se standardním zimováním
3) Krasavci a rarity (obvykle choulostivé druhy)

Skupina 1 - Zimovzdorné a mrazuvzdorné
V našich podmínkách se venku daří hlavně druhům z USA. Téměř celé Nové Mexico, Colorado, Utah, Oklahoma, sever Texasu, částečně Nevada. To všechno jsou oblasti, jejichž zimní podmínky se podobají našim a rostliny mají šanci úspěšně přezimovat. Dobře snášejí zimní i letní umístění pod skleněným, plastovým případně fóliovým krytem.
Na skalce bez krytu ale přežije jen malá část kytiček z těchto lokalit. Pro úspěšné zvládnutí „zimnění“ (tohle slovo jsem si možná vymyslel, ale je to opak od známého „letnění“ rostlin) je důležité rozlišovat mezi pojmy mrazuvzdorný a zimovzdorný.

Možné stanoviště pro letní i zimní kulturu. Zálivku lze snadno regulovat
a rostliny jsou chráněné ze strany, odkud většinou přichází déšť.
V zimě jim skleněný nebo polykarbonátový kryt poskytuje sucho
a ochranu před plískanicemi.

Mrazuvzdorný - přežije mráz v našich zeměpisných podmínkách. Obvykle je potřeba rostliny chránit proti plískanicím a vzdušné vlhkosti (ve skleníku nebo pod krytem).  Oblíbené údaj o zimovzdornosti ve °C jsou podle mého názoru vždy spojené s konkrétní sbírkou, ve které jsou rostliny pěstovány. Samotné číslo proto beru velmi orientačně a nikdy na něj nespoléhám. Zrádná je hlavně zimní vzdušná vlhkost.

Zimovzdorný - přežije zimu venku bez podpory člověka a bez krytu (ty mám nejraději). Mezi nejotužilejší echinocereusy, které mají šanci přežít na skalce patří E. triglochidiatus a E. viridiflorus. Na skalce mohou úspěšně růst také některé klony E. reichenbachii. Pěstováním venku pod trvalým nebo přechodným zimním krytem se počet druhů které přezimují zvýší.

Podmínek pro úspěšné pěstování mrazuvzdorných druhů pod krytem je několik. Sucho přes zimu, aspoň částečná ochrana ze strany zimních plískanic a propustný substrát. Nejjistěji přežijí zimu rostliny v nevytápěném skleníku, který jim dodá potřebnou pohodu (hlavně ochranu před tou vlhkostí). Myslím ale že je nutné i v zimě větrat. Hlavně v nižších pařeništích. Velmi důležitá je zimní zálivka, nejlépe ve druhé polovině února nebo začátkem března. Domnívám se, že je klíčová pro úspěšné kvetení mnoha druhů echinocereusů (včetně již zmiňovaného E. triglochidiatus).

V přírodě na kaktusových lokalitách v únoru taje sníh a kaktusy svou zálivku dostanou v zimě, ještě před probuzením. Zalít je později, v době kdy nasazují poupata nebo v době, kdy se poupata vyvíjejí, znamená obvykle začátek růstu a zastavení dalšího vývinu květů. Zálivku provádím v únoru nebo začátkem března při hezkém slunečném počasí, aby rostliny stihly do večera na povrchu oschnout. Echinocereusy, které zimuji ve sklepě nebo v garáži nezalévám. Je to ale možné provádět úplně stejně. Zasazení kaktusů do záhonu se mi osvědčilo mnohem více než pobyt ve stísněném květináči. V záhonu si roztáhnou kořeny jak uznají za vhodné a sají vodu bez dopomoci pěstitele, většinou tedy správně.

Venkovní umístění přes léto spolu s vydatnou přírodní zálivkou v době vegetace pomáhá k rychlému růstu a atraktivnímu vzhledu i bez přihnojování. Přes léto jsou rostliny schopné natáhnout velké množství vody. Přesto ty, které rostou na skalce, před zálivkou nijak nechráním.

Zimovzdorné druhy na skalce
Založit takovou skalku není žádná věda. Stačí dodržet pár základních podmínek. Jen tak pro sebe jim říkám zásady 6 „O“.

  • Orientace skalky co nejvíce k jihu.
  • Odtok přebytečné vody. Sklon nemusí být velký. Více se mi osvědčily mírně šikmé, spíše ploché záhony. Čím větší má skalka sklon, tím více práce dá udržet hlínu na skalce, aby ji déšť neodplavoval z kopce dolů.
  • Odsazení nad okolní terén aspoň o 20 cm a pod kaktusy dát drenáž, aby měla přebytečná voda kam odtékat (výška odsazení nad terénem ale myslím více než na centimetrech záleží na schopnosti podloží skalky odvádět vodu).
  • Vybrat osvědčené druhy, které mají šanci na skalce přezimovat.
  • Opomíjet péči a nechat rostliny v klidu růst. Zdá se mi že tohle mají úplně nejraději. Ani jednou jsem kaktusy na skalce nezalil a nepřihnojil (sukulenty občas zalévám). Jejich vzhled a vytrnění tím nijak neutrpělo. Jen ten plevel je třeba odstraňovat. Moje žena říká, že v opomíjení péče o kaktusy jsem „dóóst dobrý“.
  • Oprostit se od předsudků a zkusit je nechat na vlastních kořenech. Myslím si že na skalce ani v zimě v nevytápěném skleníku nemají roubované Echinocereusy co dělat. Otázku, zda chci pěstovat kaktus nebo podložku, jsem si pro sebe již dávno vyřešil. Pěstovat podnož i roub najednou jsem se vzhledem  k zálivce a různé reakci na zimu a začátek jara zatím nenaučil.
    V nadmořské výšce 180 m mám na skalce prakticky výhradně zahradní zeminu (u nás je hodně písčitá). Do vrchní vrstvy nepoužívám skoro žádnou drenáž, pouze přímo v okolí krčku rostliny přidávám kamínky pro zvýšení účinnosti drenáže. Umístění skalky ve vyšší nadmořské výšce nebo v oblastech s těžší půdou by asi vyžadovalo jiný přístup.

Echinocereusy v našich sbírkách v roce 2009 - díl 1.| 2. | 3. | 4. | 5. | 6.

Text a foto © Honza Muller
E-mail: muller-honza(at)tiscali(dot)cz
Napsáno pro www.kaktusyroudnice.cz
 

zpět