Září ve sbírce u Pavlíčků

Skupina Ariocarpus confusus PP 402

Tak jak prvomájové odemykání sezóny je ověnčeno květy echinocereusů, tak i zamykání sezóny (a tedy konec září) probíhá ve znamení kvetoucích ariokarpusů. Ve sbírce se pak střídá bílá barva květů A. retusus se žlutou A. trigonus až po odstíny červené u A. fissuratus, agavoides, hintonii, lloydii či confusus. A tak si některé z nich představíme.

Ariocarpus confusus PP 402

Skupina Ariocarpus confusus PP 402, tak jak se nalézají na cestě do Aramberri na mírných stráních poblíže vesničky San Dolores, a jeden detailně.

Ariocarpus fissuratus


Ariocarpus fissuratus
– prastarý import z lokality na mexické straně N.P. Big Bend.
 

Ariocarpus trigonus

Ariocarpus trigonus – opět importní rostlina, od firmy Uhlig.

Ariocarpus retusus PP 807, La Paloma

Ariocarpus retusus PP 807, z báječné a tajemstvími opředené lokality u La Paloma. Někdy tu předložím celý příběh o lidské katastrofě, která se v těchto místech odehrála. Je to spíše horror.

Ariocarpus retusus var. scapharostroides PP 232, Villa Juarez

Ariocarpus retusus var. scapharostroides PP 232 od Villa Juarez (poblíž Cerritos). Tady jsem byl poprvé před lety s Jaroušem Šnicerem, rostou tu také přenádherné Astrophytum myriostigma, nad kterými už ale mnoho kaktusářů ohrnuje nos. Už jsou totiž tak „obyčejné“…

Ariocarpus retusus var. scapharostroides PP 625, El Sabinitas

Další Ariocarpus retusus var. scapharostroides, tentokrát PP 625, rostoucí poblíž osady El Sabinitas, která je pro cestovatele známá spíše krásným místem pro kempování. V travnatých rovinách poblíž osady se totiž nalézá síť kanálů a malých jezírek, s krásně teplou, čisťounkou vodou. Možná je ta voda i léčivá, rychle se po koupeli hojí množství škrábanců a píchanců na nohách cestovatelů, které byly utrpěny při prodírání bodavými lečugilami a jim podobnými rostlinami.

 

Islaya flavida KK 563

 
V této pozdní době kvetou i Islaya které pěstuji pod jménem flavida KK 563. Karel Kníže je však ve svém seznamu vede pod stejným číslem jako I. grandiflorens a sbíral je u Acari-Caraveli, kde rostou ve výškách mezi 300-600 m nad mořem.

Dokvétají i stenokaktusy (resp. Echinofossulocactus), obrázek představuje S. phyllacanthus RS 454c, který našel Roman Staník u Fresnillo směr Valparaiso, Zac.

 

Stenocactus (Echinofossulocactus) phyllacanthus RS 454c, Fresnillo

Na podzim také vycházejí různé nabídky semen. Zastavil se u mne při zamykání jeden přítel a se smíchem se mne ptal, kde že jsem to našel ten ariák, co tu pod mým číslem nabízejí. Samozřejmě, že věděl, že zkomolený místní název Tauml znamená správně Tamaulipas (zkratka Tam.).

 
Podíval jsem se do onoho katalogu, a zjistil jsem s překvapením, že to není chyba jediná. Ve 21 položkách nabízených ariokarpusů bylo plných 11 chyb. Někde jen překlep, snad díky spěchu aby katalog byl co nejdříve mezi lidmi, někde ale také úplné nesmysly (např. uvedená lokalita Aramberri – El Pilar, tato místa jsou ale od sebe vzdáleny nějakých 300 km). Nicméně – nabízí se pak logicky otázka, do jaké míry je nabídka seriozní i z pohledu botanické hodnoty semen, druhové pravosti atd. Na to ať si každý odpoví sám… Ale věřte, já za špatné údaje u svých studijních čísel PP opravdu nemůžu.
 

Popínavka „Černooká Zuzana“

 
Na závěr perličku. Kdysi jsem dostal od Václava Šedy semínka popínavky s hezkým jménem „Černooká Zuzana“. Semínko vyklíčilo pod oknem do obýváku, popínavka se šplhala až nahoru k oknu, s podzimem začala být zimomřivá, a co se nestalo? Našla si skulinku mezi rámem a křídlem okna, prorostla do místnosti a spokojeně si zakvetla. Nic na tom nemění skutečnost, že okna byla namontována teprve před rokem, abychom zabránili úniku tepla. Nevím jak je to s teplem směrem ven, ale rostlině směrem dovnitř to problém nedělá.
 
Za měsíc naviděnou – PP
Pavel Pavlíček 
E-mail: pavlicek(at)chrudim(dot)cz
 

zpět