Září se sukulenty u Jandů v Pávově

S koncem prázdnin odešlo léto. Předpovědi počasí dokonce vyhrožovaly hned na počátku září přízemními mrazíky, a naše letněné sukulenty byly předchozími dešti prolité naskrz! Protože mnoho z nich mělo za pár dnů putovat na naši tradiční podzimní výstavu v jihlavském muzeu, nastaly nečekané stěhovací manévry, aby se barvami našich kytek mohli pokochat i její návštěvníci!

Obr. č. 1 - Letošní léto se sukulenty bylo sice krátké, ale barevné

Obr. č. 2 - Crassulaceae pěstované pod širákem letos na počátku září

Letošní podzimní výstava byla už desátá, a vzhledem k hrozícím mrazíkům dala její příprava o něco více úsilí než u všech předchozích. Celou přípravu i vlastní realizaci výstavy stále ještě zvládáme ve dvou lidech. Návštěvníci už k nám jezdívají z celé republiky.

Obr. č. 3 - Velké tlustice (Crassula) na naší podzimní výstavě…

Obr. č. 4 - …a malé tamtéž

Sukulentářskou klasikou by se dala nazvat Crassula perfoliata var. falcata. Její zářivé květy ke konci našeho léta už neodmyslitelně patří.

Obr. č. 5 -  Kvetoucí Crassula perfoliata var. falcata

Obr. č. 6 - Průsvitný kvítek Huernia namaquensis

Stejně tomu je v posledních letech s kropenatými kvítky Huernia namaquensis. To její příbuzná z čeledi Asclepiadaceae s podivným jménem Tromotriche aperta u nás kvetla úplně poprvé. Její nádherné květy se otevíraly na koncích neuvěřitelně dlouhých stopek a barvami hýřily dokonce z obou stran. Už pohled na jejich poupata byl fascinující!

Obr. č. 7 - Kropenaté poupě Tromotriche aperta

Obr. č. 8 - Tromotriche aperta již kvetoucí

Závěr bude jako tradičně kaktusářský, protože takové jsou převážně i tyto noviny. Kaktusy bývají na naší podzimní výstavě pokaždé v menšině, a půjčuje nám je náš kamarád Vašek Navrátil. Pro většinu návštěvníků byly nejzajímavější dva zvláštní kaktusové úkazy. Dvojité cefálium na jednom z melokaktusů, a především pestrobarevné plody Homalocephala texensis, připomínající hlavy mladých červených muchomůrek!

Obr. č. 9 - Melokaktus s dvojitým cefáliem

Obr. č. 10 - Nádherné plody Homalocephala texensis 


Hezky zazimujte své miláčky a užívejte si indiánského léta,
pokud samozřejmě ještě nějaké bude!
Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět