Jedenáctka v Mexiku (5)

Seriálek Petra Šimona

Je sobota 6. 3. 2010, ráno bez snídaně. Po sbalení stanů vyrážíme za Lexem Garciou do Ciudad Victoria. Na kraji města se stavujeme pro benzín a na snídani. Na desátou jsme u Lexe, seznamujeme se a jedeme společně směr lokalita Turbinicarpus niebleae.

Obr. 40 – Nováček mezi turbiňáky (Turbinicarpus niebleae)

Nacházíme mnoho rostlin, společně zde dále rostly Homalocephala texensis, Echinocereus fitchii var. bergmanii, Ariocarpus trigonus, Astrophytum asterias, Ancistrocactus sheerii a Mammillaria sp. Cesta byla komplikována mnoha zastávkami a ptaním po klíčích od té správné brány. Návrat z lokality byl spojen se zastávkou v zahradě Sergio Nieblea. Je to  předseda místního spolku kaktusářů s pěknou sbírkou. 

Obr. 41 – Kaktusaření v Mexiku

Dále se pan Nieble zabývá výrobou tequily, tak jsme byli vřele pohoštěni. 
Já s Karlem jsme večer odvezli Lexe domů. Podívali jsme se na jeho sbírku, která je velká a plná pravokořenných rostlin. Večer se přesunujeme přes Linares a Lucio Blanco do Rancho San Antonio. Projížděli jsme oblastí s malou nadmořskou výškou, kde bylo velice teplo. Všude se linula vůně citrusových plantáží.

Obr. 42 – Sergio, Václav, Lex

Je neděle 7.3.2010, ráno s nudlovkou. Přejíždíme na nedaleký kopeček na lokalitu Astrophytum asterias, Homalocephala texensis, Ariocarpus trigonus, Ancistrocactus sheerii, Echinocereus fitchii v. bergmanii

Obr. 43 – Semenáček Homalocephala texensis 

Pokračováním byla lokalita u Lucio Blanco, kde roste Gymnocactus gonzalesii. Výskyt ostatních rostlin byl velice podobný. 

Obr. 44 – Turbiňáček?  

Na tento den byla naplánována delší cesta na sever, abychom se přiblížili digitkám. Projíždíme Linares, Montemorelos, China, General Bravo a Doctor Coss. Stanujeme za Bravem vlevo mezi poli. Tentokrát je večeře kompletní. V alobalu udělané maso a brambory, jako přípitek karibský rum.

Je pondělí 8. 3. 2010, vstáváme bez snídaně. Po uklizení okolí ohniště vyjíždíme směrem na Doctor Coss, Los Aldamas a Melchor Ocampo. Tento den je ve jménu hledání digitek. Jedná se o velice rovinatou krajinu s nízkými keři. Mnoho času jsme trávili vyptáváním a hledáním nových cest. 

Obr. 45 – Diskuse na cestě

V této oblasti je dost nebezpečné se pohybovat, což nám potvrdil Lex i každý člověk, se kterým jsme v dané oblasti hovořili. I proto se nakonec hlasovalo, kolik času tam strávíme a kde budeme nocovat. Demokraticky bylo rozhodnuto pro nocleh v místě a časný ranní odjezd. 

Dle známých informací, které nám potvrdil i Lex, byly digitky nalezeny při budování sítě vysokého napětí. Konkrétně Lex použil výraz sloup jako věž (like tower). Toto byla naše poslední šance a tak jsme se vrátili a jeli směr San Vicente. Před vesnicí odbočujeme doleva a jedeme do pustiny, kde je vysoké napětí. Děláme průzkum v terénu a se setměním jsme úspěšní. 

Obr. 46 – Takhle vypadá štěstí 

A tady je ten nejlepší důvod. Po setmění stanujeme nedaleko nálezu, vaříme polévky a jdeme spát.

Obr. 47 – Digitostigma caput-medusae


Je úterý 9.3. 2010, budíček v šest, vše mokré. Dlouhý přesun do Rayones přes Los Herreras, Cadereyta a Allende. Na křižovatce u čerpací stanice před Rayones navštěvujeme lokalitu Ariocarus scapharostrus

Obr. 48 – „Skafík“ (Ariocarus scapharostrus)

Po třech kilometrech odbočujeme k lokalitě Aztekium ritteri. Jdeme údolím jeden kilometr a nalézáme tisíce rostlin.

Obr. 49 – Sádrovcová skalka

Následuje náročný přesun prašnou cestou do Galeany, kterou projíždíme až k území za vesnicí La Poza s Aztekium hintonii a Geohintonia mexicana. V půli cesty jsme zastavili pod vysokým kopcem, u jehož vrcholku roste Turbinicarpus swobodae. Tam se vydáme jindy. 

Obr. 50 – Hledané špeky

Se setměním jsme přijeli do Galeany a kousek od centra jsme navštívili lepší restauraci. 

Obr. 51 – Restaurace v Galeaně

Jídlo i pití byly výborné. Stany stavíme za tmy asi 2 km za městem na paloučku s borovicemi.


Jedenáctka v Mexiku - díl 1. | 2. | 3.

Petr Šimon
E-mail: shimon(at)seznam(dot)cz
 

zpět