Ve sbírce Libora Kunteho - srpen a září

Srpen i září jsou dva poměrně nešťastné měsíce vzhledem k průběhu školního roku. Nervóznější učitel považuje srpen za přípravu na září a září jako měsíc smutného vzpomínání na prázdniny… Já jsem si je však užíval náramně a především srpen byl naprosto skvělý především po houbařské stránce, pominu-li, že se k nám do vsi po třetí během roku vrátila voda v míře vrchovaté.

Pavlína nad úlovkem

Bydlíme s rodinou na vršíčku a hledíme se zalíbením na říčku Bystrá, která je, co by pstružný potok opravdu bystrá. Ne tak ji vidí naši sousedé a my jim rozumíme.

Pro mnohé je to beznaděj a velmi si vážím a děkuji těm kamarádům kaktusářům, kteří vloni i letos přispěli materiální či finanční pomocí – obzvlášť si vážím zprostředkované pomoci obce Luštěnice, za kterou stojí náš milý kamarád, přítel a starosta Vašek Jakubec. Nesmím opomenout pomoc pana prezidenta společnosti Ing. Vícha a ostravského přítele Rudy Gryma.

Huernia whitesloaneana

Srpnová a zářijová žeň fotografií už není taková, ale přesto se mi podařilo zdokumentovat pár zajímavých rostlin, které jsem doposud neviděl kvést. Především se jedná o vzácnou Huernia whitesloaneana, která je v našich sbírkách k vidění poměrně zřídka. Stonky jsou vzpřímené, jen asi do 5 cm vysoké. Květy se zakládají u báze, jsou zvonkovité nebo nálevkovité a šířka jejich koruny je okolo 2 cm. Druh pochází JAR (Northern Prov.), kde roste v kamenitých rovinatých oblastech.

Huernia × pendurata

Stejně zajímavý květ lze vidět u nesmírně vitálního hybridu, označovaného jako
Huernia × pendurata. Je to velmi dobře rostoucí, ale i ochotně kvetoucí hybrid. Věřím, že jej někteří máte ve své sbírce a jeho pěstování mohu jen doporučit. Pokud však vytvoří semena sprášením či samoopylením, tyto nevysévejte (jen v případě, záměrné selekce dalších hybridů). Množení Huernia × pendurata provádíme vegetativně oddělením odnoží.

Hildewintera colademononis

Z našeho výletu po pěstírnách v Itálii, o kterém vás budeme podrobněji informovat v zimě, jsem si přivezl od našeho přítele Stefana překrásný kaktus Hildewintera colademononis. Jeho nebývalá elegance z něj učinila během pár let od popisu (září 2003) komerčně množený druh, protože i bez květů se líbí laikům a jeho podobnost s opičím ocasem (španělsky cola de mono = opičí ocas) je vskutku úžasná! Ovšem jen do té doby, než opičí ocas vykvete!

Hildewintera colademononis - detail květu

S přáním krásného indiánského léta – nejlépe až do března!
Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět