Nečekané setkání s Agave parrasana

Krátká zastavení Jardy Šnicera

Obr. č. 1 - Nekonečná hradba hor

Je ráno, první ze sedmi v tomto údolí. S nekonečnou hradbou hor nad námi, sevřeni v úzkém kaňonu, stoupáme pomalu vzhůru. V plné polní, obtěžkáni horolezeckou výbavou a s obligátními přilbami na hlavě, postupujeme přes několikametrové balvany vyschlým korytem. Pot nám kape z nosu a co hůř, stéká mi po zádech mezi půlky. To nesnáším. Po chvíli ale člověk otupí a mokrá prdel přestává být problémem. Nedávný hurikán přerovnal údolí k nepoznání. Stezka, která ještě na jaře usnadňovala pohyb kaňonem, je na mnoha místech stržená. Přesto rádi využíváme jejích zbytků k tomu, abychom si usnadnili náročné stoupání. Rozežraní Evropané funící do kopce, to musí být panečku pohled! Vystrašená zvěř prchá v panice pryč. Asi takový dojem musí mít zvědavá veverka na nedalekém dubu, schovávající se za stříbrnými závěsy Tillandsia usneoides.

Jako zázrak působí série zurčících tůní s křišťálově čistou vodou. Nejde odolat.
Pro to tu ale nejsme. Jde se dál. Dál do kopce. Musíme nastoupat výšku abychom se posléze mohli pokusit o nástup na nebezpečně vyhlížející hrany úzkých skalních výchozů. Výchozů, které jsou naším hlavním cílem, výchozů, kde rostou Agave albopilosa.

Opouštíme proto hlavní koryto s korálky chladivých tůní a připadáme si jako když vojáci z nevěstince zamíří přímo do zákopů v první linii. Boj je to tuhý. Jsme si sami sobě nepřítelem, kamarádem i vojenským doktorem. Jen ty vzpomínky na nevěstinec dole pod námi, kde se jednotlivé tůně předhánějí a šeptají: „Vem si mne, vem si mne“….nás brzdí v postupu. Těšíme se i myšlenkou na čerstvě natočený půllitr piva. Marná snaha. Jde se dál.

Suché koryto bočního kaňonu je ještě o poznání strmější. To se dalo čekat. Některé úseky musíme obejít po nestabilních svazích, protože hladké stěny jsou pro nás těžko překonatelné. Vážíme každý krok. Smrt je děvka. Poskakuje po balvanech a čeká na svoji příležitost. Občas jí nakouknu pod sukni, ale držíme se raději dál od ní. Pro ty, co nerozumí: jsme posráni strachy.

Načervenalý kopec obsazený dubovým vojskem slibuje snazší postup ke kótě na horizontu. Dereme se hustým šáším strmé stráně a trny nám opakovaně rozdírají kůži i oděv.
Už ani nemluvíme. Tom se zastavil a pije. Je zvyklý dodržovat pitný režim, to ale dnes rozhodně neplatí. Cestou vzhůru se musí šetřit, to je důležité pravidlo pro všechny výstupy. Pít často, ale málo. Dvě třetiny vody by měli zůstat pro návrat dolů, třetina z toho je pojistka pro případ zranění.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 2 - Odpočinek

Odpočíváme ve stoje s batohy na zádech. Sundat je by bylo zbytečné a rozsedět se ještě víc. Postupujeme opravdu pomalu, krok za krokem. Červený podklad neslibuje mnoho, ale brzy se má ukázat, že opak je pravdou. Už to nejde vydržet. Shazujeme na chvíli batohy a vyhlašujeme pauzu. Bojíme se, že by to sem koronárce trvalo moc dlouho. Tom leží a „užívá si zasloužený odpočinek“, u jeho nohou se ale povaluje poklad. Narazili jsme trochu nečekaně na bohatou populaci Echinofossulocactus multicostatus. Zlatavé trny ční nad stovkami elegantně zprohýbaných žeber a nutí foťák sytit hladovou kartu stále novými a novými snímky.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 3 - Echinofossulocactus multicostatus

Jako zázrakem se nám vracejí ztracené síly. Poskakujeme od rostliny k rostlině a užíváme si to nečekané setkání. Pro lehce zasvěcené stojí za to připomenout, že tato populace patří ke skupině forem s červenorůžovými květy a toto je náš v pořadí již třetí nález v této oblasti. Zajímavé je na tom jedno a to, že pomyslně přeskočil populace typového Echinofossulocactus multicostatus z vrcholové části údolí, od nichž se výrazně liší.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 4 - Echinofossulocactus multicostatus

Tom mě po chvíli vede k jedné zajímavé agávce. Jsem trochu zmatený. Vypadá to na zástupce sekce Parrenae, ale jen stěží bych ji označil jménem Agave ovatifolia, kterou jsme v roce 2009 objevili kousek od našeho prvního červeně kvetoucího „multicostatusu“ na jih odtud. Je prostě jiná a nemohu si pomoct, nejvíce podobná na Agave parrasana. Pohled na další jedince mě v tomto přesvědčení ještě více posiluje. Její výskyt zde je pro mne ještě větší senzací, než onen fosulák. Teprve později, po našem návratu zjistím, že v této oblasti učinila podobou zkušenost i dvojice manželů Kristenových, provozujících známé stránky „www.agavaceae.com“. Ty jsou mimochodem velmi povedené a každému milovníkovi těchto rostlin je vřele doporučuji.

Nedá mi to, abych v této souvislosti nezmínil zajímavou geomorfologii tohoto území. Geologové nazývají tuto část Sierra Madre Orientál slovem „Cañon land“, což je velmi výstižné. Soustava relativně izolovaných údolních systémů uvnitř a při okrajích hor, je velmi cenným územím z pohledu biodiverzity a živou laboratoří. Cañon de Huasteca i se svými bočními kaňony patří k nejbohatším z nich a podle všeho nás bude i v budoucnu překvapovat novými objevy.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 5 - Agave parrasana

I nám se zde jeden takový povedl. Je jím vzácnost první kategorie, a to Escobaria (Acharagma) aquirreana ssp. kalasii n. prov., tvořící trsy drobných elongátních hlaviček (stonků). Pohled na mapu jasně ukáže, že oblouk hor se pod Monterrey stáčí prudce k západu aby se po zhruba 300 km zanořil do původní mexické desky západního Duranga.

Že umí Agave parrasana „cestovat“, je vcelku známa věc. Její výskyt byl kromě typové lokality v Sierra de Parras potvrzen i v Sierra de la Paila, Sierra San Marcos y Los Pinos, Sierra la Gloria, Sierra Madera a dost možná i na několika dalších místech. Nález všech výše zmíněných druhů tento trend jenom potvrzuje a posouvá dál za hranice naše dosavadního vědění. Tato problematika související s teorií „hotspots biocenter“ láká k podrobnějšímu zkoumání. O tom ale až jindy a pravděpodobně i jinde. Jak pokračovalo naše pátrání po Agave albopilosa vám prozradím příště…

 
Text a foto: Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz
 
 

(C)

zpět