Prázdniny se sukulenty u Jandů v Pávově

Letošní prázdniny začaly ukrutnými vedry, trvajícími navíc déle než je zdrávo! Kytky i my už jsme toho měli plné zuby, tedy až na několik výjimek, mezi něž patřila adenia a unkariny, které jsme zalévali obden a zbylé dny ráno a večer kropili vodou, protože rtuť na teploměru v nestíněném makrolonovém průchoďáku atakovala padesátku. Odměnou za věčný poklus s konvemi v rukou ale bylo množství květů, jaké jsme snad ještě nezažili!

Obr. č. 1 - Rozkvetlé Adenium obesum

Obr. č. 2 - Detail trochu tmavších květů jiné rostliny Adenium obesum

Uprostřed těch veder jsme navíc poprvé vystavovali na zámku v Žirovnici, kam nás pozvali zdejší zahrádkáři. Naštěstí byly naše sukulenty (a my s nimi) umístěny ve starém kamenném špejcharu, kde bylo o několik stupňů méně než venku! Jinak ale byla v Žirovnici naprostá pohoda!

Obr. č. 3 - Pohled na část našich sukulentů z výstavy v Žirovnici

Obr. č. 4 - Sukulentní zahrádky tamtéž

K letní klasice patří květy Pleiospilos nelii, které díky své kráse neomrzí ani když je vidíme kdoví po kolikáté. Milým červencovým překvapením naopak bylo květenství Tillandsia cacticola, která jsme měli možnost spatřit naživo úplně poprvé.

Obr. č. 5 - Kvetoucí Pleiospilos nelii

Obr. č. 6 - Květenství Tillandsia cacticola

V sprnu jsme po roční pauze opět spatřili nádherný květ jedné z mála vonících smrdutek. Květy Stapelia flavopurpurea silně voní po medu, což se jen částečně podařilo přerazit svým zápachem květům nedaleko stojící Orbea wissmannii, díky nimž měly nakonec mouchy v makroloňáku přece jenom důvod k radosti!

Obr. č. 7 - Voňavý květ Stapelia flavopurpurea

Obr. č. 8 - Páchnoucí květy Orbea wissmannii 

To nejlepší nás čekalo na konci prázdnin, kdy zcela nečekaně vykvetla rostlina, o jejíž existenci jsme donedávna neměli ani potuchy. Růžové kvítky Cyanotis speciosa jako by byly stvořeny z prachových peříček mladých papoušků a při sebemenším pohybu vzduchu se jemně chvějí. Příroda nám jejich prostřednictvím podala další důkaz o své dokonalosti!

Obr. č. 9 - Nádherné dílo přírody v podání Cyanotis speciosa

Obr. č. 10 -  Květy Cyanotis speciosa se vzácně sešly
se známějším příbuzenstvem C. somaliensis


Přejeme hezké počasí při ranním kaktusářském povídání u Pavlíčků na zahradě,
a samozřejmě i bohaté úlovky na kaktusovo-zelinářské burze v Chrudimi,
městě sukulentním rostlinám zaslíbeném!

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět