Letní návštěva u Pavlíčků

Došly nám květináčky, přesazování se jevilo jako nutné, a tak jsme bez meškání i bez domluvy vyrazli do Chrudimi. A měli jsme štěstí, u Pavlíčků bylo otevřeno, návštěvníci průběžně chodili a v prodejně byl dostatek těch černých osmiček. Vzali jsme si jich rovnou 50 ať to stojí za to a k tomu spoustu dalších potřebných věcí, misek, jmenovek a roubovacích gumiček. Prošli jsme si sbírkový skleník, udělali řadu pěkných makrofotek, neboť většina rostlin byla v plném květu. Pomalu jsme se chystali na cestu zpět, když se náhle objevil u vchodu do skleníku velký šéf osobně s otázkou: „Nedáte si se mnou kafe?“ Ta otázka nás mile překvapila a chuť kávy nás lákala tak jsme neváhali a rychle odpověděli: „Rádi!“

Káva byla znamenitá, brazilská, velice hezky jsme si popovídali o kaktusech, cestování, ale i o situaci v naší zemi. V průběhu rozhovoru jsem se ho zeptal jestli ve sbírce nemá to své „PP 518“, které jsem si chtěl vyfotit, ale zatím jsem ho nenašel. Dostal jsem kontrolní otázku: „Co to je?“  Odpověděl jsem: „Vaše věhlasné sanjuanense.“ Na to se pan Pavlíček zvedl a hbitě zmizel kdesi mezi trny svých oblíbenců. Netušil jsem co se bude dít, ale doufal jsem, že z Chrudimi odjedu i s fotografií této rostliny.

Čekalo mě ovšem další velice příjemné překvapení! Po chvilce se vrátil i s květináčky v ruce a ptá se: „Budou vám stačit dvě?“ Nadšeně jsem souhlasil, neboť pan Pavlíček držel dvě úžasné květuschopné rostliny a ještě k tomu za neuvěřitelně příznivou cenu! Dostalo se mi ještě vysvětlení, že malá část rostlin má v přírodě čistě žlutý květ a proto vznikla při jejich nálezu domněnka, že by se mohlo jednat o bájné a dosud nenalezené Astrophytum crassispinum. Nyní je dokonce připravován popis tohoto taxonu, který bude brzy zveřejněn. Evidentně se jedná o „dobrý druh“.

Astrophytum capricorne ssp. sanjuanensis n. n.
PP 518, San Juan De Boquillas, Coah.

Z Chrudimi jsme přijeli domů skutečně spokojeni. Navíc nedlouho poté jedna rostlina vykvetla a k naší neskonalé radosti měla čistě žlutý květ! Potvrdilo se tak, že neplánované akce mívají často překvapivě příznivý konec než ty plánované a naplněné mnohdy nesplněným očekáváním…

Chceme ještě jednou poděkovat za příjemně strávené chvíle ve společnosti rodiny Pavlíčků i za úlovky, které jsme si na památku tohoto setkání přivezli a které významně obohatili naší sbírku hvězdnatců.

Pozn.: Těch 50 osmiček nakonec bylo stejně málo, nějako to letos roste a tak plánujeme další cestu směr Chrudim…

Tůmovi, Liberec

 

zpět