Jedenáctka v Mexiku (4)

Seriálek Petra Šimona

Je středa 3. 3. 2010, probouzíme se do mrazivého rána, vaříme gulášovku a máme poradu. Kvůli oschnutí stanů si dopřáváme výšlap na nedaleký brdek. Kvetou zde Thelocactus rinconensis (?). Po sbalení následoval přejezd ve směru San Miguel, Francisco Madeiro a La Providentia. Cestou jsme ověřovali lokalitu s trochu diskutabilní lofofórou. Na lokalitě La Providentia jsme si nafotili Ariocarpus retusus (pulchelus), Dolichothele surculosa, Mammillaria sp. a Echinofossulocactus sp.

Obr. 28 – Ariocarpus retusus (pulchelus)

Přejeli jsme přibližně 12 km po prašné cestě ke kopečku, kde je lokalita Ariocarpus agavoides, Mammillaria microthele, Neolloidea sp., Coryphantha sp. a Echinocactus platyacanthus. Toto území je v našich krajích známo jako 32 km jižně Tula.

Obr. 29 – Ariocarpus agavoides

Naší další zastávkou bylo starobylé město Tula. Pěšky jsme si ho prošli, dali si klasicky kuřátko a občerstvili se v nezapomenutelné hospůdce s živou mexickou hudbou.

Obr. 30 – Hospůdka v Tule

Při odjezdu z Tuly směrem na Jaumave jsme ještě na kraji města navštívili lokalitu Ariocarpus kotschoubeyanus v. albiflorus, Echinocactus horizonthalonius, Coryphantha sp., Echinofossulocactus sp. a Mammillaria sp.

Obr. 31 – Ariocarpus kotschoubeyanus v. albiflorus

Náš dnešní den končí v „motorestu“ La Florida, stanujeme na dvorku kousek od bazénu, vedoucí nám zajel pro pivo, dáváme si výbornou večeři, Honza ladí kytaru a povídáme dlouho do noci.

Je čtvrtek 4. 3. 2010, ráno byla veliká rosa, proto nespěcháme a prohlížíme si zahrádku se sbírkou světových kaktusů. Od místních lidí jsme se dověděli, že se v nedalekém okolí nachází několik jeskynních systémů, proto se cestou na Jaumave všude vyptáváme. Na třetí pokus se to povedlo a místní mladík nás na kole doprovází mezi pole. S obavami pokračujeme pěšky po cestě. Ta se nakonec ztrácí a mění se v kozí stezku. Ta náhle mizí a před námi se otevírá kaňon s řekou, modré laguny, porosty vrb a rákosu.

Obr. 32 – Modrá laguna

Byla to oáza plná života, ve vodě plno ryb, ve vzduchu ptáci a všude po stěnách kaktusy i jiné sukulenty. Lokalita se nazývá Grutas Paza Azul a viděli jsme zde majestátní Ariocarpus trigonus, čtyři druhy mamilárií, Echinocactus platyacanthus a Ferocactus histrix.

Obr. 33 – Majestátní Ariocarpus trigonus - více jak 30 centimetrů

Po přejezdu do Jaumave následovala oprava pneumatiky a dopolední kávička. Další místo, které jsme chtěli vidět, se nachází u místního koupaliště. Roste zde Ariocarpus trigonus var. minor (horacekii), Mammillaria sp. a Coryphantha sp. Je to velice malé území s nejistou budoucností, ale rostlin je zde mnoho.

Obr. 34 – Ariocarpus trigonus var. minor

Následovala zastávka u žluté koule několik kilometrů za městem, místo označující polohu známé rovnoběžky obratníku Raka. Po nafocení jsme pokračovali k San Vincente na rostliny Obregonia denegrii. Společně zde rostou Hamatocactus hamatocanthus (varieta papyracanthus?), Coryphantha sp. a Mammillaria sp. Oblast růstu a hustota populace těchto rostlin je veliká.

Obr. 35 – Obregonia denegrii

Ve vesnici San Vincente jsme u cesty potkali prasátka s trojnožkami na krku. Po přesunu na koupaliště Los Nogales jsem postavili stany a obhlédli okolí. Do říčky nedaleko od kempu vyvěraly horké prameny a na stromech na březích zrovna kvetly Tillandsia ionantha.

Je pátek 5. 3. 2010, teplá noc s občasným větrem. Ráno se vaří čaje a káva a po naplánování dne následuje výšlap na kopec, pod kterým pramení jeden z přítoků řeky, kde spíme. Již ve svahu se nacházejí Mammillaria prolifera
M. candida, Mammillaria sp., Pilosocereus palmeri a Ferocactus echidne (?). Z nekaktusové flóry druhy rodů Bombax, Hechtia, Agave, Bursera a především cykas Dion edule.

Obr. 36 – Mexický cykas Dion edule

Ti nejodolnější jedinci výpravy se po několika hodinách cesty těžkým terénem dostali až do horních partií kopce, kde se nachází lokalita Thelocactus conothelos v. conothelos. Nalezli jsme exempláře velké až 25 cm v průměru i ve výšce. Všechny rostliny měly poupata nebo i první květy.

Obr. 37 – Thelocactus conothelos v. conothelos - připraveno 24 poupat

Podle plánu den pokračoval odpolední návštěvou nové lokality, kde jsme hledali Gymnocactus saueri. Dostali jsme od přátel přesné informace o místě a terénu, kde by měly tyto rostliny růst, avšak nález se nepodařil. K radosti ornitologické části expedice přispěl přelet hejna papoušků Ara militaris.

Obr. 38 – Kristáta ferokaktusu

Večer jsme přejeli do města Jaumave na nákupy a večeři. Část výpravy zůstala v restauraci déle, Honza vzal kytaru a chvilku jsme si zazpívali. Poté jsme zatelefonovali Lexovi, abychom dohodli přesný termín a čas našeho setkání. Po přesunu zpět do Balneario Los Nogales jsme postavili stany a šli spát.

Obr. 39 – Restaurace v Jaumave


Jedenáctka v Mexiku - díl 1. | 2. | 3.

Petr Šimon
E-mail: petr.simon(at)vuos(dot)com
 

zpět