Echinocereusy v našich sbírkách v roce 2009 (5)

Aneb Echinocereusy - nejpestřejší rod z říše kaktusů

Trochu botaniky na úvod - pokračování 2. dílu 

Podrod Morangaya – s jediným zástupcem Echinocereus pensilis, který je známý pod starším jménem Morangaya pensilis se ve sbírkách téměř nesetkáme.

Echinocereus triglochidiatus LK 02, Sandia Mts. NM, na skalce již 5 let

Podrod Triglochidiati - Typická rostlina je Echinocereus triglochidiatus. Jedná se o další druh který asi pozná každý pěstitel. Podle mých zkušeností se jedná o vůbec nejodolnější zimovzdorný echinocereus (pochází-li ze severnějších stanovišť). Téměř nezničitelné rostliny, které lze doporučit každému začátečníkovi. Přesto je ale v prodeji semenáčků nabízený jen zřídka. Co je příčinou? Snad skutečnost, že kvete až v pozdějším věku a tvoří větší trsy. Pěstitel si musí nechat pro získání semen 2-3 velké rostliny. A 3 květináče o průměru 15-20 cm zaberou celkem dost místa. Kolik by se asi na stejnou plochu vešlo například Sulcorebutií.

E. triglochidiatus má rád venkovní pěstování od raného jara až do podzimu a nemusí proto zabírat ve skleníku vůbec žádné místo.

Dalším známým zástupcem, ve sbírkách celkem často k vidění, jsou E. coccineus a E. coccineus ssp. roermerii. Z ostatní druhů podrodu Triglochidiati se občas setkáme s E. scheeri ssp. gentryi (beztrnná forma - nazývaná také starším jménem E. cucumis), E. scheeri, E. polycanthus, E. klapperi, E. salm-dyckianus, E. toroweapensis (canyonensis).

Dost bylo botaniky. Pro pěstitele asi bude zajímavější rozdělení rodu podle způsobu pěstování a nároků v kultuře. Ale tom zase až příště.

Echinocereus triglochidiatus SB 223, Sandoval Co., NM

Echinocereus coccieneus subsp. roemerii BWO 111A,
Roraima 1340, Kerr Co., Texas

Echinocereus klapperi

Echinocereus salm-dyckianus L 091 (f. obscuriensis)

Echinocereus coccineus subsp. roemerii

Echinocereus scheeri (starší jméno nocturniflorus)

Echinocereus scheeri subsp. gentryii 

Echinocereus canyonensis (toroweapensis) BW143, Mojave Co., Arizona


Echinocereusy v našich sbírkách v roce 2009 - díl 1.| 2. | 3. | 4.

Text a foto © Honza Muller
E-mail: muller-honza(at)tiscali(dot)cz
Napsáno pro www.kaktusyroudnice.cz
 

zpět