Den po dni v Baja California (16)

Ferocactus viridescens var. orcutii a Echinocereus pacificus

11.3. Dnes nás čeká přejezd hranic z BC do USA, máme poměrně dost času. Po výjezdu z kempu stavíme pod strání kde roste Ferocactus viridescens var. orcutii a Echinocereus pacificus, ten zrovna kvete.

Echinocereus pacificus (1)

Stráň je hodně příkrá, neschůdná a s drobivým povrchem. Míra si ověřuje své horolezecké schopnosti. S pomocí zkušeného Luďka, který ho navádí při sestupu, svůj pokus úspěšně dokončuje. 

Echinocereus pacificus (2)

Pod lomem který jsme míjeli včera, si dnes všímáme oplocené zahrádky s Ferocactus viridescens var. orcutii, vysázených asi před zahájením těžby (pak že se tady nechrání ohrožené rostliny).

Ferocactus viridescens var. orcutii

Zajíždíme do Ensenady, kde nejdříve vyhledáváme známý restaurant. Zase se pěkně nadlábnem, procházíme město, nakupujeme poslední dárky.Také pár drobností od domorodé matky s klučinou na zádech, když sedíme u stolku na pivě.

Domorodá prodavačka suvenýrů

Nasedáme do aut a projíždíme kontrolou plnou zakuklených vojáků. Na jedné odbočce drobet upravujeme zavazadla a připravujeme se na přechod hranice.Od Ensenady až po Tijuanu je celé pobřeží zastavěno novou výstavbou.

Nová výstavba – blížíme se k hranici

Po malém bloudění se dostáváme na hraniční přechod. Pobíhá tu psovod se psem (chudák čuchá splodiny). Po běžné pasové kontrole a nahlédnutí do kufru přejíždíme hranice, jsme v San Diegu. Láďa se tu drobet vyzná a s jeho GPS pomocníkem celkem rychle nacházíme kemp.

Sclerocacatus polyancistrus u Helendale

12.3. V kempu perfektní záchody, umyvadla, ohniště a všade dost místa. V USA je vše strašně daleko, asi ve 12 hod. zastavujeme na odbočce na Helendale. Nacházíme doslova pár Echinocactus polycephalus. Pak dál u Helendale Sclerocacatus polyancistrus.

Sclerocacatus polyancistrus, Johanesburg (1)

Ještě několikrát stavíme a procházíme krajinu. Za Johanesburgem, pod radarem, vybíráme kemp. Ještě večer obcházíme tábořiště, jsou tu krásně žlutotrné Sclerocactus polyancistrus

Sclerocacatus polyancistrus, Johanesburg (2)

Focení necháme na ráno až bude víc světla. Aby na nás nepřijeli vojáci od radaru, neděláme oheň, sedíme a povídáme si v autech.

NP Joshua Tree, Václav to má rád

Yucca  brevifolia, NP Joshua Tree (1)

13.3. Jedeme do národního parku Joshua Tree. Zastavujem u benziny. Je vidět zasněžená Siera Nevada. U informačního centra do parku procházíme prodejny, ještě pár drobností domů.

Yucca  brevifolia, NP Joshua Tree (2)

Yucca  brevifolia, NP Joshua Tree (3)

Opuntia basilaris

V parku fotíme Yucca brevifolia, Opuntia basilaris a O. bigelowii, Echinocereus triglochidiatus a Coryphantha vivipara var. alversonii. U kempu pak ještě Echinocactus polycephalus.

Echinocereus triglochidiatus

Pěkný kemp s bezvadným sociálním zázemím. Po domluvě se správcem se ani nemusíme stěhovat. Zakempovali jsme totiž v prostoru pro objednaný pobyt, ale klienti nedorazili.

Klikněte pro detail

Opuntia bigelowii


Den po dni v Baja California, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.
 9. | 10. | 11. | 12. | 13. | 14. | 15.

Pavel Randa

S použitím deníku Pavla Randy
a fotoarchivu Libora Kunteho
připravil Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz

 

zpět