Červen se sukulenty u Jandů v Pávově

Jak se později ukázalo, červnové počasí bylo pro sukulenty i nás ještě vcelku ideální. Sice žádné velké teplo, a sluníčko se na můj vkus (i našich sukulentů!) také trochu šetřilo, ale v červenci jsme na tento stav ještě vzpomínali jako na idylický! Královnou červnových květů u nás byla již tradičně drobná Frithia pulchra, která se díky masivnímu množení v holandských velkopěstírnách dostává čím dál častěji i za okna českých domácností. Její příbuzenstvo z rodu Lithops si musí na květy ještě pár měsíců počkat, ale barvičkami hýřilo už na počátku června, k čemuž přispěly i časté ranní mlhy a rosa.

Obr. č. 1 - Rozkvétající Frithia pulchra

Obr. č. 2 -  Africká mozaika rodu Lithops

Ani čeleď Asclepiadaceae se nenechala v červnu zahanbit, a to především prostřednictvím rostlin rodu Hoodia. Zatímco některé z nich kvetly, Hoodia gordonii dokonce vytvořila pořádné lusky, připomínající rohy.

Obr. č. 3 - Rozkvétající Hoodia

Obr. č. 4 - Hoodia gordonii se zajímavou ozdobou u vrcholu

Moc krásným květem nás také překvapila a potěšila jejich příbuzná Stapelia (Orbea) variegata. Protože se jedná o rostlinu velice variabilní, i po letech pěstování sukulentů se v jejím případě stále setkáváme s novými a novými typy květů. Ten na snímku patřil k nejkrásnějším!

Obr. č. 5 - Vše v jednom! Poupata, květ i praskající lusk
Stapelia
(Orbea) variegata

Červen, to jsou především barvy. Sukulenty čeledi Crassulaceae jich skýtají opravdu pestrou paletu. A proto právě z těchto obyčejných sukulentů vysazujeme naše sukulentní zahrádky. Prim v té barevné pestrosti již tradičně hraje červená v nejrůznějších svých podobách.

Obr. č. 6 - Letní mísa s rostlinami čeledi Crassulaceae

Obr. č. 7 - Afro-mexická červená v podání rostlin čeledi Crassulaceae

Na konci června je čas nádherných květů mexického Graptopetalum pachyphyllum. Co se květů týče, je tato drobná rostlinka sázkou na jistotu a její kropenaté kvítky na tenkých stvolech nemají chybu!

Obr. č. 8 - Nádherný letní květ Graptopetalum pachyphyllum

A na závěr také něco pro kaktusáře, přestože u nás se kaktusy vyskytují jen zcela výjimečně. Krásnou výjimkou je kvetoucí Chamaecereus 'KULI'. Rostlinu jsem dostal před lety přímo od jejího původce a šlechtitele, který jí dal název podle začínajících písmen svého příjmení a křestního jména (Kunte Libor). Pokud jsem to napsal špatně, opravte mne, pane profesore! Ty nádherné květy jsou pro mne každoročně vzpomínkou na jedno příjemně uvolněné odpoledne a následnou noc, strávenou nad dobrým pitím a jídlem při zajímavé diskusi v Markvarticích u Děčína ve společnosti Jardy Šnicera a našeho laskavého a vždy dobře naloženého hostitele Libora!

Obr. č. 9 - Kvetoucí Chamaecereus 'KULI'

Všem kaktusářům i zelinářům přejeme hezké prázdniny
a mnoho příjemných pěstitelských i cestovatelských zážitků
a letních setkávání s lidmi od rostlin!

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi

Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar(at)ji(dot)cz

 

zpět