Jedenáctka v Mexiku (3)

Seriálek Petra Šimona

Je neděle 28.2. 2010, ráno je velká rosa. Klasická ranní procedura s mírnou změnou ve formě léčení spálenin pomocí aloe. Přejíždíme o kousek dál k osadě El Arbolito na lokalitu Mammilaria herrerae. Parkujeme na okraji prašné cesty a ptáme kolemjdoucí slečny, zda nebudeme auty překážet a jestli tu nerostou kaktusy podobné golfovému míčku. Po pár minutách přináší tác s rostlinami a snaží se udělat obchod. Fotíme a s nadějí v srdci pokračujeme na kopec.

Obr. 16 – Kaktusová realita

Jdeme podle navigace přes kopec do údolí. Cestou potkáváme Ferocactus histrix, Echinocactus platyacanthus, Mammillaria elongata, M. formosa, Neolloydea conoidea, Coryphanta clavata, Thelocactus hastifer, T. leucacanthus. K cíli jsme došli ve čtyřech – já, Karel, Václav a Honza. Nalezli jsme tři velké a tři menší rostliny.

Klikněte pro detail

Obr. 17 – Mammillaria herrerae

Zpáteční cesta byla o poznání kratší a schůdnější, ale i přesto nás slunce a horko velice unavilo. U aut nás vítají místní mladíci s letáky o záchraně kaktusů z okolí. Mají pro ně postavený skleník a učí děti, jak o ně pečovat a jak je chránit v přírodě. Dozvídáme se o výskytu Wilcoxia schmollii u hřbitova ve Vista Hermosa. Cestou jedeme kolem, zastavujeme a hledáme.

Obr. 18 – Květ ve křoví u hřbitova

Pokračujeme na lokalitu Ariocarpus kotschoubeyanus var. elephantidens nedaleko vesnice Sombrerete. Je zde veliké množství nádherných rostlin až do velikosti 10 cm.

Klikněte pro detail

Obr. 19 – Rodový krasavec

Dalším cílem bylo městečko Vizaron. Zde má Václav mnoho žen, které navštívil, předal jim fotky a samozřejmě i popil. Zbytek výpravy se také občerstvil a při čekání na náměstí dokonce potkal Záhoru s Myšákem. Spřátelené kaktusářské duše se k nám přidali v cestě směr tábořiště u Peña Miller. Po tmě stavíme stany, rozděláváme ohýnek a probíráme kaktusové zážitky.

Je pondělí 1.3. 2010, příjemná noc za svitu měsíce. Vaříme velkou nudlovou. V cestě se odvracíme od Peña Miller a jedeme ke křižovatce směr Jalpán. Vlevo od silnice je lokalita Lophophora diffusa. Veliké množství dost variabilních rostlin.

Klikněte pro detail

Obr. 20 – Lophophora diffusa - pivo jako měřítko

Po odbočení ve směru na Jalpán a ujetí 1 km jsme zastavili na odpočívadle u silnice. Na kolmé stěně v zatáčce rostou Strombocactus disciformis var. minimus. Krásný zážitek, protože množství rostlin bylo nevídané.

Klikněte pro detail

Obr. 21 – Život s mouchou

Další zastávkou byla vesnice Huajales se známou tmavou skalkou a porostem Neobuxbaumia polylopha a Ferocactus glaucescens v květu.

Obr. 22 – Karel v ráji

V městečku Jalpán jsme udělali drobný nákup a pokračovali směr Rio Verde, Santa Rita a Las Sabenitas s lagunami s horkou vodou, která byla velice příjemná na koupání. Stany jsme si chtěli postavit na břehu, ale okolí už bylo obehnáno ostnatým drátem. V okolí na stromech rostou Selenicereus grandiflorus.

Obr. 23 – Selenicereus grandiflorus

Je úterý 2.3. 2010, v noci foukal silný vítr. Plánovaná ranní návštěva lagun byla odložena na poledne. Nejdříve jsme se vrátili asi o 13 km zpět a navštívili jsme lokalitu Ariocarpus kotschubeyanus var. sladkovskyi, Coryphantha maiz-tablasensis, Lophophora koehresii, Mammillaria sp. a Echinocereus sp.

Klikněte pro detail

Obr. 24 – Sladká kočka

Přes velké úsilí se nám nepodařilo dostat se k lagunám. Program byl změněn a vyrazili jsme směr Las Tablas. Dva km za Las Sabenitas jsme udělali kratší zastávku na brdek u cesty. Později se ukázalo, že to nebyl vůbec špatný nápad. Z kaktusové flóry jsme nalezli Ariocarpus retusus (scapharostroides), Astrophytum myriostigma, Mammillaria candida, Echinocactus platyacanthus, Thelocactus heterochromus (květ) a Echinocereus sp.

Obr. 25 – Telák trochu jinak

Pokračovali jsme přes Las Tablas, kde jsme 2 km za vesnicí odbočili doleva a po 1 km vystoupali na brdek. V úpatí rostly Turbinicarpus lophophoroides, Coryphantha maiz-tablasensisGlandulicactus uncinatus v. wrightii, ve svahu kopečku byly Echinocactus horizonthalonius, Astrophytum myriostigma a na vrcholu Echinocactus platyacanthus (2,5 m vysoký), Neolloydia conoidea a Mammillaria sp. (dichotomicky dělená).

Klikněte pro detail

Obr. 26 – Každý tomu řekl želva

Poslední lokalitou tohoto dne byl kopeček za vesnicí Palomas. Zde jsme si nafotili Leuchtenbergia principis a Turbinicarpus jauernigii.

Klikněte pro detail

Obr. 27 – Je to vskutku prcek - Turbinicarpus jauernigii

Další cesta vedla po silnici číslo 80 vlevo a po 25 km vpravo na Tulu. Protože se začalo smrákat, odbočili jsme doprava a za vesnicí Puerto San Juan de Dios jsme zakempovali. Foukal silný vítr a tak byla pouze studená večeře. 

Jedenáctka v Mexiku - část 1. | 2.

Petr Šimon
E-mail: petr.simon(at)vuos(dot)com
 

zpět