Na mexickém vandru zažili jsme srandu

aneb Mexiko čtyřmi pery (7)

 Čtvrtek 23. 4. 2009 (den 25.)
 Vypráví Karel Pavlíček

A je tu poslední den v přírodě. Zítra už musíme být v hlavním městě Mexika. A i dnešní den už bude poznamenaný velmi dlouhým přejezdem na jih.

Mirkovi jsme ale slíbili Echinofosulocactus coptonogonus. Sice jsme si z něho dělali legraci, že přece jedeme po kaktusech a ne po fosuláčích, ale chtěli jsme tyto zvláštní kytky stejně vidět všichni. A tak jsme včera večer ze zápisků z cest minulých vytipovali koptonogóny které byli nejblíže naší trasy, zadali příkaz do GPS a vyrazili. 

Obr. 85 - Echinofosulocactus coptonogonus

Nálada při cestě je nostalgická. Hodnotíme, vzpomínáme co vše jsme viděli a zažili. Jen nekaktusář Rosťa z Moravy mlčí. „Rosťo… copak že jsi takový zádumčivý, těšíš se domů za rodinou, co?“  „Tož chlapci, to také. Ale hlavně, hlavně se těším za chlapcami do té naší hospódky. Až jim budu moct povyprávat s jakéma magorama sem trávil v poušti a horách svoju dovolenku.“ No z toho plyne poučení, nekaktusáře nebrat.

Obr. 86 -  Na lokalitě Echinofosulocactus coptonogonus

To už nám ale GPS hlásí koptonogóny sto metrů vpravo od hlavní silnice. Naposledy podlezeme plot z ostnatého drátu a po pár krocích nalézáme první Echinofosulocactus coptonogonus. Hodně z nich bylo dost popálených od sluníčka, ale jinak velké a krásné kytky. A Mireček zářil jako malé dítě pod vánočním stromečkem.

Obr. 87 - Večer v San Miguel de Allende

Večer jsme přijeli do krásného starého města San Miguel de Allende a vychutnali si atmosféru tropické noci. Vůně mnoha dobrůtek od stánků pouličních prodejců, mnoho zvuků a tónů mexických hudebníků, mnoho světel …to je noční San Miguel.

Obr. 88 -  San Miguel de Allende


Pátek 24. 4. 2009 (den 26.)
 Vypráví Mirek Černý

Úkolem posledního dne je najít v DEFE hotel, ve kterém spal minule Václav. Ani náhodou se nám to nepodaří, neboť Václav má poněkud kusé informace a žádnou GPSku. Při bloudění městem nám téměř dochází nám nafta – to jsou nervy. Pak hledáme hotel, kde jsme spali v roce 2006. Máme GPS, ale ukazuje Luďkovi blbě. Když ho najdem, jsou natolik neochotní, že jdeme pryč. 

Hotel Planet v DEFE prosím už nikdy nebrat. Místní šéfek nás chtěl dostat tím, že nebere dolary ani kreditky, chce zaplatit ihned a může nám změnit pouze za svůj kurz asi poloviční proti oficiálnímu. No fuj. Místní feťák nás dovede do hotelu Simi, dostane slivovici a vyženem ho. Myjem se až večer protože napřed jedeme na Balderas nakupovat dárky, večer je čas na  hygienu. Po celou noc úpí šlapky na celý hotel, po měsíci v poušti je to dost stresující. A to ještě netušíme, že kolem zuří prasečí chřipka.

Obr. 89 - Sem už nikdy

A ráno už pomalu na letiště a naše cesta končí. A dá li Pánbůh zdraví a nějaké ty penízky, za rok zase v Mexiku. Tedy asi kromě Rosti. Ten zvolí jinou destinaci.

Konec seriálu

Na mexickém vandru 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
 

Autoři:
Karel Pavlíček, Mirek Černý
Luděk Šubert, Václav Jakubec
 

zpět